Uzupełnianie poziomu baterii to czynność, którą wykonujemy niemal codziennie. Wraz z rozwojem technologii, pojawiają się nowe sposoby na ładowanie baterii w smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych. Czym tak naprawdę są ładowarki sieciowe oraz ładowarki indukcyjnie? Jakie są pomiędzy nimi różnice? Sprawdźmy.
Jakie są typy ładowarek do telefonów?
Ładowanie baterii w telefonie to powszechna czynność, która wykonujemy niemal codziennie. Istnieje kilka rodzajów ładowarek. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich:
- Ładowarka sieciowa
- Ładowarka indukcyjna (bezprzewodowa)
- Ładowarka samochodowa
Ładowarka sieciowa
Ładowarka sieciowa to nic innego jak klasyczne urządzenie służące do uzupełniania poziomu baterii. Ładowarka sieciowa wpinana jest do kontaktu. Dołącza się do niej przewód z odpowiednim złączem, które pasuje do portu ładowania umieszczonego w smartfonie. Zasilacze różnią się od siebie nie tylko kolorem i wielkością, ale przede wszystkim mocą, która ma duży wpływ na prędkość ładowania. Wybierając ładowarkę sieciową, warto dostosować tę wartość do pojemności baterii w smartfonie. Co ciekawe, ładowarka może mieć kilka wejść USB. W sklepach dostępne są zarówno pojedyncze kostki, jak i te sprzedawane w zestawach z kablami. Jeżeli zdecydujesz sie na zakup kostki, to bedziesz również potrzebował do tego kabel, zobacz jaki kabel do ładowania iPhone wybrać?
Pod obco brzmiącym pojęciem ładowarki sieciowej kryje się urządzenie, z którym mamy najczęściej do czynienia. Mowa tu bowiem o tradycyjnej ładowarce, która składa się z zasilacza zwanego kostką oraz z przewodu USB. Ten rodzaj ładowarki umożliwia uzupełnianie poziomu baterii przy użyciu prądu elektrycznego z gniazdka. Większość nowoczesnych ładowarek wyposażona jest w kabel odpinany od kostki, dzięki czemu przewód może zostać użyty także do przesyłania danych.
Ładowarka indukcyjna
Ładowarka indukcyjna to inna nazwa ładowarki bezprzewodowej, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Nowoczesny wygląd, swoboda użytkowania i minimalne okablowanie sprawiają, że ten typ ładowarki utożsamiany jest z wygodą, komfortem i bezpieczeństwem. Działanie ładowarek indukcyjnych opiera się na zjawisku indukcji magnetycznej. W ładowarce ukryta jest cewka nadawcza, która wytwarza pole elektromagnetyczne. Jeżeli urządzenie zostało wyposażone w cewkę odbiorczą, możliwe jest naładowanie baterii poprzez położenie smartfona na powierzchni ładowarki.
Chociaż ładowanie baterii bez użycia kabla do niedawna wydawało się nam abstrakcyjne, obecnie takie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. Ładowanie bezprzewodowe to nic innego jak praktyczne wykorzystanie zjawiska indukcji magnetycznej. Ładowarka i telefon muszą być wyposażone w specjalne cewki, dzięki którym możliwe jest wytworzenie pola elektromagnetycznego i przesył energii. Ładowarka jest podłączona do źródła zasilania. Umieszczona w jej wnętrzu cewka wytwarza pole elektromagnetyczne. Telefon z cewką odbiorczą zostaje umieszczony na powierzchni ładowarki, gdzie zgromadził się wytworzony ładunek elektryczny. Cewka odbiorcza przyjmuje wytworzoną energię, która zamieniana jest w prąd i kierowana wprost do akumulatora.
Ładowarka samochodowa
Ładowarka samochodowa to powszechnie znane urządzenie, które umożliwia nam zasilanie baterii smartfona podczas podróży. Popularne ładowarki samochodowe są pojedynczymi urządzeniami, które wpinane są do gniazda zapalniczki. Na rynku dostępne są także ładowarki samochodowe z większą liczbą portów USb, które umożliwiają ładowanie kilku urządzeń jednocześnie. Zmotoryzowani użytkownicy smartfonów mogą wybierać pomiędzy ładowarkami w zbudowanym kablem lub postawić na klasyczną ładowarkę, która nie posiada stałego okablowania.
Jaka różnica między ładowarką sieciową a indukcyjną?
Przede wszystkim ładowarka sieciowa wymaga użycia kabla, który łączy zasilacz z ładowanym urządzeniem. Ładowarka indukcyjna jest połączona za pomocą przewodu ze źródłem prądu, jednak wystarczy położyć na jej powierzchni smartfon, który obsługuje ten sam standard ładowania bezprzewodowego (Qi), aby rozpoczął się proces ładowania baterii. Największą zaletą ładowarek indukcyjnych jest możliwość rezygnacji z posiadania plączących się, dość kosztownych kabli. Dzięki ładowaniu indukcyjnemu nie narażamy gniazda ładowania na zużycie. Ładowarki indukcyjne wyglądają nowocześnie i są niezwykle wygodne w użyciu.
To może Ci się przydać: Jaka ładowarka indukcyjna do iPhone?
Które telefony można ładować bezprzewodowo?
Ładować bezprzewodowo można te smartfony, które zostały wyposażone w funkcję Qi. Mowa tu między innymi o iPhone X, iPhone 8 i nowszych modelach marki Apple, Huawei P20 Pro i Mate 20 X, Samsungach z linii Galaxy, czy Xiaomi Mi 11. Warto zapamiętać, że ładowanie indukcyjne wcale nie musi być wbudowane w smartfon przez producenta. Wystarczy zakup odpowiedniego odbiornika i przytwierdzenie go do obudowy lub baterii urządzenia.
Przeczytaj również: Czy można ładować iPhone nieoryginalną ładowarka?
Ile kosztują ładowarki do telefonów?
Ceny ładowarek do telefonów są zróżnicowane. Najtańsze z polecanych modeli zasilaczy dostaniemy już od około 35 złotych. Warto jednak pamiętać, że niska cena nie powinna być czynnikiem decydującym. Dużo ważniejsze jest, aby ładowarka była dostosowana do potrzeb smartfona i była w stanie szybko uzupełnić poziom baterii. W tym przypadku nie można zapomnieć także o kwestii bezpieczeństwa. Ładowarki, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń oraz atestów mogą być przyczyną pożarów i uszkodzeń baterii.
FAQ:
Jak sprawdzić ile wat ma ładowarka?
Podstawowe oznaczenia świadczące o mocy ładowarki można znaleźć na opakowaniu produktu. Większość smartfonów jest wyposażona w możliwość sprawdzenia prędkości ładowania.
Do czego podłączyć ładowarkę indukcyjną?
Ładowarka indukcyjna powinna zostać podłączona bezpośrednio do źródła zasilania, czyli do gniazdka.