Jak prawidłowo ładować iPhone?

1 Komentarz

6a2702e3b403cdc5cc412123f5dc1c98

Ładowanie baterii w iPhone to czynność, którą wykonujemy bardzo często. Robimy to niemal mechanicznie. Czy zastanawialiście się jednak, jak prawidłowo powinno się uzupełniać poziom baterii, aby wydłużyć jej żywotność?

 

Jak ładować iPhone, żeby nie zepsuć baterii?

Dobre nawyki ładowania zapewniają dłuższą żywotność baterii w iPhone. Oto lista rzeczy, o które robić:

1. Włącz zoptymalizowane ładowanie: Ustawienia -> Bateria -> Kondycja i ładowanie baterii -> włącz  “Zoptymalizowane ładowanie” *

ustawieniaustawienia bateriaustawienia bateria kondycja i ladowanie baterii
Ważne: Aby włączyć zoptymalizowane ładowanie na iPhone (musi działać system iOS 13 lub nowszy).

2. Utrzymaj baterię iPhone w przedziale od około 40-80 w ciągu dnia
3. Jeżeli wiesz, że nie będziesz mógl naładować iPhonę przez dłużej niż 12 godzin zabierz ze sobą power bank
4. Poziom naładowania telefonu nie powinien spadać poniżej 20%
5. Ładuj kilka razy dziennie – akumulatory litowo-jonowe “lubią” być ładowane krótkimi impulsami
6. Szybkie ładowaniem (QC) nie szkodzi iPhonowi jeżeli masz iPhone 8 i nowsze wersje
7. Unikaj używania i ładowania urządzenia w temperaturach otoczenia wyższych niż 35° C, co może trwale skrócić żywotność baterii
8. Nieużywany iPhone utrzymuj na poziomie naładowanie około 50%

PAMIĘTAJ

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na żywotność baterii w iPhone jest utrzymywanie jej właściwego poziomu. Nie powinno dopuszczać się do tego, aby bateria przez dłuższy czas była na niskim poziomie naładowania. Umowną granicą jest 20%. Optymalny poziom baterii do 40-80%.

 

Ładowarki bezprzewodowe indukcyjne dedykowane do iPhone’a:

 

Jak ładować iPhone – infografika

etuitelefon.pl jak prawidłowo ładować iphone

Czytaj więcej: 

Czy wyłączać iPhone na noc?

jak prawidlowo ladowac iphone

NIE jest konieczne wyłączanie iPhone’a na noc. W rzeczywistości zaleca się pozostawienie telefonu włączonego, podłączonego do ładowania i połączonego z Wi-Fi, aby telefon mógł co noc tworzyć kopie zapasowe. Upewnij się, że włączone jest zoptymalizowane ładowanie baterii i pozostawiaj je podłączone do prądu przez całą noc, KAŻDEJ nocy. Pomoże to utrzymać optymalną wydajność baterii ORAZ zapewni pełne naładowanie, aby rozpocząć dzień.

 

Czy można ładować iPhone w nocy?

iPhone’y od 8 i nowsze wersje zaktualizowane od iOS13 lub wyżej pozwalają na ustawienie inteligentnego zarządzania energią, które pozwala na ładowanie iPhone przez całą noc. Oznacz to, że Twój iPhone może uczyć się na podstawie Twoich codziennych nawyków związanych z ładowaniem, aby wydłużyć żywotność baterii. Za pomocą tego systemu bateria iPhone przestanie się ładować w odpowiednim momencie.  Można zostawić iPhone podłączony na wiele godzin do ładowarki, jednak nie powinno się robić tego regularnie, ponieważ po czasie może odbić się to na kondycji baterii. Warto podkreślić, że funkcja zoptymalizowanego ładowania baterii zostanie aktywowana tylko wtedy, gdy iPhone przewidzi, że będzie podłączony do ładowarki przez dłuższy czas. 

Dalsza lektura: 

Ile razy dziennie ładować iPhone?

Możesz ładować iPhone w ciągu dnia tyle razy ile potrzebujesz, pod warunkiem, że poziom baterii utrzymujesz na poziomie nie wyżej niż 80% i nie rozładowujesz ją poniżej niż 40%.  Bateria naładowana w 80% zapewnia optymalne działanie smartfona. Pamiętaj, że w pełni rozładowana bateria litowa, nawet jednorazowo, spowoduje jej śmierć. Najlepsze dla żywotności baterii jest ładowanie jej codziennie po kilka razy, maksymalnie przez godzinę jednorazowo.

 

Uchwyty – ładowarki samochodowe dedykowane do iPhone’a:

 

Czy kondycja baterii 89 jest dobra?

Przyjmuje się, że bateria w iPhone jest zbudowana tak, aby zachować 80% swojej pojemności po 500 pełnych cyklach ładowania. Kondycja baterii na poziomie 89 jest dość dobrym wynikiem. Długość działania smartfona na jednym ładowaniu może być zauważalnie krótsza, kiedy kondycja baterii spadnie poniżej 80. Aby utrzymać 100 kondycję akumulatora, należy unikać skrajnych temperatur. Warto zdjąć etui, kiedy iPhone się przegrzewa.

 

Dlaczego nie należy ładować iPhone do 100%?

Nie można przeładować iPhone’a. W rzeczywistości zaleca się podłączenie telefonu do ładowania przed pójściem spać i pozostawienie go podłączonego do prądu przez całą noc. Powinieneś używać w telefonie funkcji zoptymalizowanego ładowania baterii (Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii > Zoptymalizowane ładowanie), która uczy się Twojego harmonogramu, ładując telefon do 80% szybciej, a następnie wstrzymuje dokończenie ładowania do 100% aż do momentu, w którym zwykle się na cały dzień.

Jednak jeżeli ładujesz iPhone o nieregularnych porach, to staraj się ładować iPhone’a do 80%. Nieregularne i chaotyczne ładowanie iPhone’a do 100% może na dłuższą metę spowodować uszkodzenie telefonu. Powodem tego jest rodzaj baterii, którą Apple zdecydował się zastosować w swoich telefonach. iPhone’y mają baterie litowo-jonowe, co oznacza, że ​​mają określoną pojemność ładowania. Zatem po określonej liczbie ładowań akumulator zacznie się pogarszać.

Power banki (akumulatory przenośnie) do iPhone’a:

  Czy zbyt długie ładowanie baterii szkodzi?

  jak prawidlowo ladowac iphone

  Współczesne iPhone posiadają zabezpieczenia, które uniemożliwiają przeładowanie akumulatora. Bateria ładuje się do 100%, a następnie proces zostaje zatrzymany aż do chwili, gdy poziom naładowania spadnie do 99%. 

   

  Co zrobić, żeby kondycja baterii nie spadała?

  Żywotność baterii mierzy się w cyklach ładowania. Smartfony marki Apple mają żywotność na poziomie 500 cykli ładowania. Oznacza to, że średnio po dwóch latach kondycja akumulatora spadnie. Żeby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją baterii, warto utrzymywać poziom jej naładowania na poziomie 40-80%, unikać skrajnych temperatur oraz ładować baterię w kilku dziennych cyklach.

   

  Czy można ładować iPhone inną ładowarką?

  W trosce o żywotność baterii zaleca się używanie ładowarek dołączanych do zestawu lub dedykowanych dla iPhone. Zapewnia to prawidłowe napięcie i natężenie prądu oraz optymalny czas ładowania akumulatora. Używanie innych ładowarek, które automatycznie nie dostosowują mocy ładowania do potrzeb urządzenia, może obniżyć wydajność baterii i zauważalnie skrócić czas pracy iPhone na jednym ładowaniu.

  Poradnik zakupowy   *Artykuł został napisane na podstawie zaleceń producenta Apple

  Autor artykułu

  Andrzej Janowski

  Copywriter z sześcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla blogów i portali informacyjnych. Andrzej specjalizuje się w pisaniu dla branży technologicznej. Jego teksty cechują się precyzją i autentycznością, które są owocem lat praktyki i ciągłego doskonalenia umiejętności. W wolnych chwilach Andrzej zgłębia nowe techniki pisarskie i poszerza wiedzę z zakresu marketingu, aby jeszcze lepiej sprostać wymaganiom rynku.


  Jedna odpowiedź na "Jak prawidłowo ładować iPhone?"

  A Ty masz opinię o tym artykule?

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *