6a2702e3b403cdc5cc412123f5dc1c98

Ładowanie baterii w iPhone to czynność, którą wykonujemy bardzo często. Robimy to niemal mechanicznie. Czy zastanawialiście się jednak, jak prawidłowo powinno się uzupełniać poziom baterii, aby wydłużyć jej żywotność?

Jak warto ładować iPhone, aby wydłużyć żywotność baterii?

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na żywotność baterii w iPhone jest utrzymywanie jej właściwego poziomu. Nie powinno dopuszczać się do tego, aby bateria przez dłuższy czas była na niskim poziomie naładowania. Umowną granicą jest 20%. Optymalny poziom baterii do 40-80%.

 

Czy wyłączać iPhone na noc?

jak prawidlowo ladowac iphone

Wyłączanie iPhone na noc to prosty sposób na utrzymanie baterii w dobrej kondycji. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wyłącz smartfon na noc przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj przy tym, żeby nigdy nie wyłączać rozładowanego urządzenia. Naładuj baterię do około 50% i wyłącz iPhone. Pozwoli to na bezpieczne, stałe i powolne rozładowywanie baterii. Co ciekawe, w ten sposób można przechowywać wyłączony iPhone nawet przez sześć miesięcy bez ładowania.

 

Czy można ładować iPhone w nocy?

W ogólnym rozrachunku nie zaleca się ładowanie iPhone przez całą noc. Okazuje się jednak, że urządzenie jest wyposażone w funkcję inteligentnego zarządzania energią. Za pomocą tego systemu bateria przestanie się ładować w odpowiednim momencie. Można zostawić iPhone podłączony na wiele godzin do ładowarki, jednak nie powinno się robić tego regularnie, ponieważ po czasie może odbić się to na kondycji baterii.

 

Ile razy dziennie ładować iPhone?

Najlepsze dla żywotności baterii jest ładowanie jej codziennie po kilka razy, maksymalnie przez godzinę jednorazowo. Co ciekawe, nie potrzebujemy 100% naładowania akumulatora. Bateria naładowana w 80% zapewnia optymalne działanie smartfona.

 

Czy kondycja baterii 89 jest dobra?

Przyjmuje się, że bateria w iPhone jest zbudowana tak, aby zachować 80% swojej pojemności po 500 pełnych cyklach ładowania. Kondycja baterii na poziomie 89 jest dość dobrym wynikiem. Długość działania smartfona na jednym ładowaniu może być zauważalnie krótsza, kiedy kondycja baterii spadnie poniżej 80. Aby utrzymać 100 kondycję akumulatora, należy unikać skrajnych temperatur. Warto zdjąć etui, kiedy iPhone się przegrzewa.

 

Dlaczego nie należy ładować telefonu do 100%?

Ładowanie telefonu do 100% jest przyczyną szybszego zużywania się baterii. Akumulatory litowe powinny być ładowane maksymalnie do 80% i nie powinny być rozładowywane poniżej 20-30%. Ładowanie baterii do pełna sprawia, że statystycznie przestaje ona prawidłowo działać po 18-24 miesiącach użytkowania.

 

Czy zbyt długie ładowanie baterii szkodzi?

jak prawidlowo ladowac iphone

Współczesne smartfony posiadają zabezpieczenia, które uniemożliwiają przeładowanie akumulatora. Bateria ładuje się do 100%, a następnie proces zostaje zatrzymany aż do chwili, gdy poziom naładowania spadnie do 99%. Jeżeli jednak obawiasz się zbyt długiego ładowania, możesz zainwestować we wtyczkę, która umożliwia ustalenie harmonogramu działania.

 

Co zrobić, żeby kondycja baterii nie spadała?

Żywotność baterii mierzy się w cyklach ładowania. Smartfony marki Apple mają żywotność na poziomie 500 cykli ładowania. Oznacza to, że średnio po dwóch latach będziemy zmuszeni do wymiany akumulatora. Żeby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją baterii, warto utrzymywać poziom jej naładowania na poziomie 30-80%, unikać skrajnych temperatur oraz ładować baterię w kilku dziennych cyklach.

 

Czy można ładować iPhone inną ładowarką?

W trosce o żywotność baterii zaleca się używanie ładowarek dołączanych do zestawu lub dedykowanych dla danego modelu iPhone. Zapewnia to prawidłowe napięcie i natężenie prądu oraz optymalny czas ładowania akumulatora. Używanie innych ładowarek, które automatycznie nie dostosowują mocy ładowania do potrzeb urządzenia, może obniżyć wydajność baterii i zauważalnie skrócić czas pracy iPhone na jednym ładowaniu.


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *