Prawda czy mit? Jak ładować baterię iPhone po raz pierwszy?

Nikt jeszcze nie skomentował

pierwsze ładowanie iphone, jak prawidłowo naładować

Wokół pierwszego ładowania iPhone krąży wiele mitów. W niektórych z nich znajduje się ziarno prawdy, inne zaś są całkowicie szkodliwe. Sprawdźmy więc, jak prawidłowo naładować baterię w iPhone po raz pierwszy.

 

Baterię iPhone trzeba rozładować do “zera”?

Werdykt:
mit3 mit

W sieci znajduje się wiele stron, które utrwalają szkodliwe mity o ładowaniu baterii w iPhone. Jednym z nich jest teoria, jakoby trzeba było za pierwszym razem całkowicie rozładować urządzenie, a następnie naładować go do 100%. Niektórzy doradzają jeszcze, że cały proces należy powtórzyć kilkukrotnie. Nic bardziej mylnego. Takie kroki, powtarzane regularnie, doprowadzą do obniżenia kondycji baterii. Mit ten wywodzi się z czasów, kiedy w telefonach królowały baterie niklowo-wodorkowe. Współczesne akumulatory litowo-jonowe nie wymagają podejmowania takich kroków.

Podsumowanie:
Możesz od razu skorzystać z nowego iPhone’a po rozpakowaniu lub w razie potrzeby doładować.

 

Za pierwszym razem należy ładować iPhone’a przez kilkanaście godzin

Werdykt:
mit3 mit

Jest to kolejny szkodliwy mit, który ma swoje korzenie w starszych modelach telefonów. Współczesne smartfony mają wbudowany czujnik, który zapobiega przeciążeniom. Proces ładowania zostanie automatycznie przerwany, kiedy poziom naładowania baterii iPhone osiągnie 100%.

W systemie iOS 13 i nowszych wersjach Twój iPhone uczy się na podstawie Twoich codziennych nawyków związanych z ładowaniem, aby wydłużyć żywotność baterii. Zoptymalizowane ładowanie baterii jest domyślnie włączone podczas konfigurowania iPhone’a.

Podsumowanie:
Ładuj go wtedy, gdy jest to dla Ciebie wygodne i tak długo, jak Ci wygodnie.

 

Czas ładowania iPhone’a za pierwszym razem powinien być dłuższy

Werdykt:
mit3 mit

Często słyszym, że za pierwszym razem trzeba ładować przez 8 godzin, inni twerdzą 12 godzin jest prawidłowa. Czy to prawda?
Pełne ładowanie iPhone’a trwa pomiędzy 2 a 4 godziny. Czas ten zależy nie tylko od modelu urządzenia, ale także od pojemności baterii i parametrów używanej ładowarki. Producent Apple mówi, aby po prostu ładować iPhone, kiedy chcesz i ile chcesz. Nie ma potrzeby czekać, aż iPhone osiągnie 100%, zanim odłączysz je od źródła zasilania. Możesz ładować, gdy poziom naładowania osiągnie 40% i odłączyć, gdy osiągnie 80% lub jakąkolwiek inną wartość, bez szkody dla telefonu.

Podsumowanie:
Ładuj iPhone, kiedy chcesz i tak długo, jak chcesz.

 

iPhone trzeba ładować do 80%

Werdykt:
mit3 mit

Aby utrzymać jak najlepszą kondycją baterii w iPhone, warto już od samego początku starać się nie rozładowywać akumulatora poniżej 20%. Najlepszą praktyką jest ładowanie telefonu przez noc, każdej nocy. Ponieważ zatrzymuje się automatycznie na poziomie 100%, nie można go w ten sposób przeładować.  W przypadku urządzeń z systemem iOS 13 i nowszych wersji iOS dostępna jest teraz opcja zoptymalizowanego ładowania, czyli telefon przestanie się ładować na poziomie 80%, a następnie wznowi ładowanie na czas, aby osiągnąć 100% w czasie zgodnym z normalnym schematem Twojego użytkowania.

Bateria w iPhone może być ładowana zarówno za pomocą kabla ze złączem Lightning i odpowiednio dobranego zasilacza, jak i za pomocą wygodnej ładowarki indukcyjnej. Wszystkie modele iPhone’ów od 8 w górę, posiadają wbudowany standard Qi (ładowanie indukcyjne).

Podsumowanie:
Można ładować iPhone do 100%, bo nie można przeładować. W takcie korzystania urządzenie uczy się Towich zachowań i używa systemu intelegentnego ładowania.

 

Nie wolno używać iPhone’a podczas ładowania

Werdykt:
mit3 mit

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pełni korzystać z funkcjonalności iPhone’a podczas ładowania. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom nie jest to w żadnym stopniu niebezpieczne. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z iPhone’a podczas ładowania może wydłużyć czas trwania tego procesu. 

Podsumowanie:
Możesz śmiało korzystać z iPhone a trakcie ładowania 😊

 

Trzymaj baterie z daleka od ciepła!

Werdykt:
PRAWDA

Prawdopodobnie już to wiesz, ale nie zaszkodzi powtórzyć: w temperaturach powyżej 35°C akumulator może doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu i zmniejszyć swoją wydajność. Wszystkie urządzenia technologiczne nienawidzą ciepła. Dlatego zawsze upewnij się, że ładujesz iPhone w odpowiednim miejscu.

Podsumowanie:
Dbaj o to, aby Twoje urządzenie było zawsze chłodne i bezpieczne.

 

Czytaj więcej: 

Bonus🎁: Zamykanie otwartych aplikacji nie oszczędza baterii iPhone’a

Werdykt:
MIT mit

Istnieje mit wielozadaniowości: im więcej aplikacji jest jednocześnie otwartych w systemie, tym więcej zużywa się baterii. Jest to całkiem prawdziwe w innych systemach, ale w iOS zarządzanie wielozadaniowością jest inne. Aplikacje działające w tle są „zamrożone”, co znacznie zmniejsza zużycie energii. Z tego powodu korzystając wcześniej przez inne systemy (np. Android)  wiele osób ma zwyczaj zawsze zamykać aplikacje, których nie używają. Jednak wielozadaniowość w systemie iOS ma przemyślaną przez inżynierów Apple zaletę: przechowywanie danych aplikacji w pamięci RAM, co przyspiesza ich wznowienie po powrocie do ich używania.

Podsumowanie:
Nie mazykaj otwartych aplikacji w iPhone, nie mają one wpływ na oszczędzanie baterii.

 

A ty, masz jakieś mity dotyczące ładowania, którymi chcesz się podzielić?

Autor artykułu

Andrzej Janowski

Copywriter z sześcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla blogów i portali informacyjnych. Andrzej specjalizuje się w pisaniu dla branży technologicznej. Jego teksty cechują się precyzją i autentycznością, które są owocem lat praktyki i ciągłego doskonalenia umiejętności. W wolnych chwilach Andrzej zgłębia nowe techniki pisarskie i poszerza wiedzę z zakresu marketingu, aby jeszcze lepiej sprostać wymaganiom rynku.


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *