Ładowanie indukcyjne, czyli Qi – jak ładować telefon

Nikt jeszcze nie skomentował

wireless charging

Ładowanie indukcyjne szturmem wchodzi do naszych domów i z sukcesem wypiera klasyczne ładowarki sieciowe. Jak działa ładowanie indukcyjne? Czy nie jest szkodliwe dla kondycji baterii? O tym w dzisiejszym wpisie.

 

W jakich telefonach jest ładowanie indukcyjne?

Telefony, które można ładować bezprzewodowo, obsługują standard Qi. Oznacza to, że w ich wnętrzu znajduje się cewka odbiorcza, która pozwala na wykorzystanie ładunku elektrycznego powstałego na powierzchni ładowarki indukcyjnej do uzupełnienia poziomu baterii.

 

Co to jest Qi w telefonie? Jak sprawdzić, czy mój telefon ma Qi?

1582325263 0 127 3072 1855 1920x0 80 0 0 a315ac9f1d98deb0f689f60f9fa6f6af

Qi to standard, który odpowiada za obecność bezprzewodowego transferu energii za pomocą ładowania indukcyjnego. Technologia ta znana jest od 2008 roku i została opracowana przez Wireless Power Consortium. Podstawą jej funkcjonowania jest obecność zjawiska indukcji elektromagnetycznej. W ładowarce mieści się cewka nadawcza- nadajnik mocy, zaś w smartfonie umieszczono cewkę odbiorczą.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy telefon ma Qi, jest sprawdzenie jego specyfikacji na stronie producenta. Inną ścieżką jest położenie smartfona na powierzchni ładowarki bezprzewodowej. Jeżeli ładowanie nie rozpocznie się samoczynnie, oznacza to, że smartfon nie posiada Qi.

 

Co musi mieć telefon, żeby ładować bezprzewodowo?

Telefon do ładowania bezprzewodowego musi mieć wbudowaną cewkę odbiorczą, która zareaguje na pole elektromagnetyczne wytwarzane przez ładowarkę i wykorzysta powstały ładunek do uzupełnienia poziomu baterii. Jeżeli smartfon nie posiada wbudowanej cewki, można własnoręcznie umieścić na jego baterii lub na obudowie odpowiedni nadajnik.

 

Ładowarki bezprzewodowe indukcyjne do ładowania iPhone

Zobacz również: Jaka ładowarka indukcyjna do iPhone?

 

Jak włączyć ładowanie indukcyjne?

Ładowanie indukcyjne powinno uruchomić się samoczynnie po umieszczeniu smartfona na powierzchni ładowarki. Jeżeli się tak nie dzieje, przyczyną może być brak wbudowanego standardu Qi. Nie trzeba przemierzać panelu ustawień w poszukiwaniu skomplikowanych funkcji – usług, ładowanie uruchomia się samoczynnie po umieszczeniu smartfona na powierzchni kompatybilnej ładowarki.

wirelesschargers lowres 2x1 6597 1

 

Czy ładowarka indukcyjna niszczy baterię?

Badania dowodzą, że nawet regularne korzystanie z ładowarek indukcyjnych nie ma negatywnego wpływu na kondycję baterii. Wręcz przeciwnie- bateria jest zużywana w takim samym stopniu jak przy używaniu ładowarek sieciowych. Ładowanie indukcyjne pozwala uniknąć kosztów związanych z zakupem kabla oraz wpływa na mniejsze zużycie portu ładowania, którego wymiana również bywa kosztowna.

Czytaj również: Ładowarka sieciowa a indukcyjna, czym się różnią?

 

FAQ

Czy ładowarka indukcyjna można ładować każdy telefon?

Aby telefon został naładowany przez ładowarkę indukcyjną, musi on obsługiwać standard Qi, czyli mieć wbudowaną cewkę odbiorczą.

 

Czy ładowarka indukcyjna może być cały czas podłączona do prądu?

Ładowarka indukcyjna, która została wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, może być podłączona do prądu przez dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, że ładowarka podłączona do źródła zasilania, cały czas pobiera prąd. Nie są to zbyt duże ilości, jednak warto raz na jakiś czas odłączać ładowarkę bezprzewodową od prądu, kiedy nie jest używana.

 

Czy ładowanie indukcyjne jest lepsze?

Ładowanie bezprzewodowe jest na pewno dużo wygodniejsze od klasycznego uzupełniania poziomu baterii. Brak splątanych kabli i niezużywanie się portu ładowania, przemawiają na korzyść ładowarek bezprzewodowych.

 

Jak sprawdzić, czy ładowarka indukcyjna działa?

Aby sprawdzić, czy ładowarka indukcyjna działa, wystarczy położyć na jej powierzchni smartfon, który działa w standardzie Qi, wówczas ładowanie rozpocznie się automatycznie.


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *