Jak wyczyścić etui na telefon?

2 komentarze

jak wyczyścić etui na telefon

Etui do iPhone to nieodzowny dodatek, dbający o bezpieczeństwo i ochronę naszego urządzenia w zróżnicowanych sytuacjach, zarówno te kontrolowane, jak i te, na które nie mamy wpływu. Z upływem czasu na powierzchni etui zbierają się różnorodne zanieczyszczenia, stając się miejscem gromadzenia brudu i bakterii. Jak skutecznie pozbyć się tych niechcianych substancji? Jakie są efektywne metody czyszczenia etui z różnych materiałów? Które środki czyszczące są bezpieczne i skuteczne w utrzymaniu czystości obudowy do telefonu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej, dowiedz się, jak zadbać o higienę swojego etui i chronić swój telefon.

 

Pokrowce na telefon, zarówno przeźroczyste, jak i matowe są jednymi z najpopularniejszych modeli. Ich zaletą jest miękkość, łatwe zakładanie oraz możliwość przebierania w kolorach i motywach dekoracyjnych. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji nie jest możliwe utrzymanie etui w dobrym stanie przez dłuższy czas. Na szczęście dbanie o nie jest stosunkowo proste i nie wymaga szczególnie dużo wysiłku.

O czym WARTO pamiętać w trakcie czyszczenia etui?

✅ Przed czyszczeniem zawsze ściągaj etui z telefonu, aby nie uszkodzić jego ważnych elementów;
✅ Nie używaj w trakcie czyszczenia szczotek lub jakichkolwiek twardych myjek, które mogą spowodować zarysowania. Dobrze sprawdzają się chusteczki z mikrofibry – są bardzo delikatne.

Jak wyczyścić silikonowe etui?

Jak wyczyścić silikonowe etui

Aby dokonać podstawowego oczyszczenia etui do telefonu wykonanej z tworzywa sztucznego lub silikonu, postępuj zgodnie z poniższymi krokami (metoda ta jest równie skuteczna dla silikonowych przezroczystych, białych, czy kolorowych obudów):

❓ Czyszczenie silikonowego etui w kilku prostych krokach:

 1. Zdejmij etui z telefonu.
 2. Spryskaj obudowę uniwersalnym środkiem czyszczącym, który nie zawiera amoniaku i jest bezpieczny dla powierzchni szklanych. (Jeśli nie masz takiego środka, możesz użyć mieszanki niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń rozcieńczonej w ciepłej wodzie).
 3. Pozostaw spryskaną obudowę na kilka minut, aby dokładnie zdezynfekować i usunąć wszelkie drobnoustroje. (Jeśli korzystasz z płynu do mycia naczyń, zanurz etui w tej mieszance, przytrzymaj je łyżką pod powierzchnią, pozostaw na 5-10 minut).
 4. Wytrzyj i wysusz etui ręcznikiem z mikrofibry. Dodatkowo możesz lekko zwilżyć ręcznik uniwersalnym środkiem czyszczącym.
 5. Przed ponownym założeniem etui na telefon, upewnij się, że obudowa jest absolutnie sucha.
 6. Użyj ręcznika z mikrofibry do wypolerowania ekranu telefonu, nie pozostawia on żadnych włókien ani smug 😉.

Nasza kolekcja silikonowych etui do iPhone:

 

Jak wyczyścić przezroczyste zżółknięte etui?

Jak wyczyścić przezroczyste zżółknięte etui

Zazwyczaj silikonowe przeźroczyste etui żółknie (brązowieje) z dwóch powodów:

✅ Etui na telefon zżółkło się z upływem czasu. Większość przezroczystych etui na telefony wykonuje się z silikonu, akrylu lub TPU, które z czasem ulegają degradacji pod wpływem promieniowania UV i ciepła, a także z powodu innych czynników, jak olej i pot z dłoni. W rezultacie, po kilku miesiącach, etui może zacząć przybierać żółty odcień. Niestety, nie ma sposobu odwrócić proces utleniania sie silikonu, nawet przy użyciu wybielacza, który może wręcz pogłębić problem.

✅ Etui jest zabrudzone, poplamione lub przetłuszczone, istnieją dodatkowe kroki, które można podjąć w celu jego naprawy, opisane poniżej.

❓8 kroków jak wyczyścić przeźroczyste etui z brudu i tłuszczu:

 1. Zdejmij etui z telefonu.
 2. Wymieszaj ciepłą wodę z kawałkami mydła lub płynem do mycia naczyń i zanurz etui na około 10–20 minut.
 3. Delikatnie wyszoruj obudowę szczoteczką do zębów i sodą oczyszczoną, aż do usunięcia wszelkich zabrudzeń.
 4. Wytrzyj etui ręcznikiem z mikrofibry lekko zwilżonym wodą do mycia naczyń.
 5. Opłucz obudowę w zimnej wodzie.
 6. Całkowicie osusz obudowę ściereczką z mikrofibry, aby uniknąć zarysowań.
 7. Aby usunąć plamy z flamastra lub tuszu, najlepiej użyć alkoholu.
 8. Przezroczyste etui bez nadruków można także oczyścić zmywaczem do paznokci.

uwaga!

Należy zachować ostrożność, gdy używa się zmywacza do paznokci do czyszczenia etui z nadrukiem. Istnieje ryzyko uszkodzenia nadruku lub utraty koloru.

Nasza kolekcja silikonowych przeźroczystych etui do iPhone:

 

Czytaj więcej: 

jak wyczyścić białe etui?

Jak wyczyścić białe etui

Białe etui na telefony można czyścić w taki sam sposób, jak każdą silikonową obudowę, dlatego postępuj zgodnie z powyżej opisaną instrukcją w punkcie nr 1. Jednak białe etui brudzi się najszybciej i powstają bardzo widoczne plamy. Oto dodatkowe kroki, które możesz wykonać, aby usunąć plamy z białej obudowy telefonu.

❓Czyszczenie białego etui z brudu i tłuszczu w kilku krokach:

 1. Zdejmij etui z telefonu.
 2. Wymieszaj ciepłą wodę z kawałkami mydła lub płynem do mycia naczyń i zanurz etui na około 10–20 minut.
 3. Delikatnie przetrzyj obudowę zwilżoną ścierką z mikrofiby, aż do usunięcia wszelkich zabrudzeń.
 4. Opłucz obudowę w zimnej wodzie.
 5. Całkowicie osusz obudowę ściereczką z mikrofibry, aby uniknąć zarysowań.
 6. Załóż etui z powrotem na telefon.
 7. Dodatkowo możesz skorzystać z ręcznika z mikrofibry do wypolerowania ekranu telefonu. Ten rodzaj ręcznika zapewnia gładkie i bezsmugowe wykończenie, pozostawiając ekran czysty i błyszczący.

Lifehack

Żeby białe etui nagle i całkowicie nie zmieniło koloru można też oczyścić go sprayem do czyszczenia kurzu. Etui należy ściągnąć z telefonu, położyć na ścierce i nanieść grubą warstwę sprayu na etui. Odczekać około 1 minuty i zetrzeć. Obudowa jest czysta, wygląda wręcz jak nowa.

Nasza kolekcja białych etui do iPhone:

Jak wyczyścić etui skórzane lub z eko-skóry?

Jak wyczyścić etui skórzane lub z eko-skóry

Skóra (eco-skóra) jest jednym z bardziej delikatnych materiałów używanych do produkcji obudów telefonów, co sprawia, że może być łatwo uszkodzona przez nadmierną wilgoć oraz środki chemiczne. Dlatego regularne, delikatne czyszczenie odgrywa kluczową rolę w zachowaniu jej trwałości. Wystarczy od czasu do czasu przecierać etui wilgotną ściereczką z mikrofibry.

Ewentualnie można używać detergentów odtłuszczających przeznaczonych specjalnie dla skórzanych powierzchni (np. odżywka do butów skórzanych). W takie środki można zaopatrzyć się w dziale obuwniczym. Wystarczy nanieść je miękką ściereczką na etui, czyścić okrężnymi ruchami, a następnie przetrzeć.

❓Jak dokładnie wyczyścić skórzane etui na telefon:

Nawet przy częstym, lekkim czyszczeniu ostatecznie konieczne będzie głębsze czyszczenie. Oto właściwy sposób dokładnego czyszczenia skórzanego etui bez jego uszkodzenia.

 1. Zdejmij etui z telefonu.
 2. Zwilż róg ręcznika z mikrofibry ciepłą wodą i dokładnie przetrzyj etui.
 3. Wysusz obudowę ściereczką z mikrofibry na sucho.
 4. Zwilż inny róg ręcznika z mikrofibry odżywką do skóry (nigdy nie nakładaj jej bezpośrednio na etui).
 5. Przetrzyj skórzaną część obudowy delikatnymi okrężnymi ruchami, usuwając wszelkie zabrudzenia.
 6. Następnie wysusz etui dokładnie, korzystając z suchej części ręcznika z mikrofibry.
 7. Pozostaw produkt do wchłonięcia przez 5 minut, a następnie usuń nadmiar.
 8. Użyj oddzielnego, lekko zwilżonego ręcznika z mikrofibry, nasączonego uniwersalnym środkiem czyszczącym bez amoniaku (lub rozcieńczonym płynem do mycia naczyń), aby wytrzeć telefon i ekran.
 9. Skorzystaj z suchego ręcznika z mikrofibry, aby upewnić się, że obudowa jest całkowicie sucha przed ponownym założeniem.
 10. Aby uzyskać połysk na ekranie telefonu, wypoleruj używając ręcznika z mikrofibry. Ten rodzaj ściereczki jest delikatny i nie pozostawia smug 😉.

Nasza kolekcja skórzanych etui do iPhone:

 

Czym wyczyścić gumowe etui?

Czym wyczyścić gumowe etui?

Jeśli używasz etui wykonanego z gumy, regularne czyszczenie jest niezbędne, aby utrzymać go w dobrym stanie i zapobiec gromadzeniu się brudu oraz bakterii. Dzięki prostym krokom i odpowiedniemu narzędziu do czyszczenia, możesz łatwo utrzymać swoje etui w czystości i zapewnić, że telefon będzie zawsze otoczony higieną.

❓Jak wyczyścić brudne gumowe etui:

 1. Zdejmij etui z telefonu.
 2. Zanurz gumową obudowę telefonu na kilka minut w misce z ciepłą wodą i niewielką ilością płynu do mycia naczyń.
 3. Delikatnie zetrzyj osadzony brud i plamy za pomocą ścierki z mikrofibry, unikając zbyt długiego szorowania, aby nie zmatowić powierzchni.
 4. W przypadku trwałych plam, przygotuj pastę z sody oczyszczonej, wody i płynu do mycia naczyń, nałóż na obudowę i pozostaw na kilka godzin. Ważne: NIE szoruj gumowej obudowy.
 5. Opłucz gumowe etui w zimnej wodzie.
 6. Wytrzyj etui ręcznikiem z mikrofibry lekko zwilżonym wodą z płynem do mycia naczyń.
 7. Całkowicie osusz obudowę i telefon za pomocą ściereczki z mikrofibry, aby uniknąć zarysowań.
 8. Wypoleruj ekran telefonu ściereczką z mikrofibry, aby pozbyć się kłaczków i smug.
 9. Wypoleruj ekran telefonu ręcznikiem z mikrofibry.

❓ Jak wybielić gumowe etui:

 1. Zdejmij etui z telefonu.
 2. Wymieszaj kawałki mydła z ciepłą wodą i szczyptą sody. Zanurzyć etui w mieszance na około 30–60 minut dociskając od góry łyżką.
 3. Możesz dodatkowo wybielić gumowe etui wybielaczem bez chloru. Zasób czyszczący nałóż na produkt chusteczką i chwilę zaczekaj.
 4. Opłucz obudowę telefonu w zimnej wodzie.
 5. Całkowicie osusz etui za pomocą wysokiej jakości ściereczki z mikrofibry, aby uniknąć zarysowań.
 6. Wypoleruj ekran ściereczką z mikrofibry, aby pozbyć się kłaczków i smug.
 7. Załóż etui na telefon.

Czyszczenie etui z plastiku

Czyszczenie etui z plastiku

Plastik jest wymagającym materiałem, ponieważ może dochodzić do jego przebarwień. Etui wykonane z niego powinno być regularnie czyszczone. Można używać do tego środków odtłuszczających, wody z odrobiną sody oczyszczonej, a do codziennego przecierania wilgotnych ściereczek do czyszczenia mebli.

❓Jak wyczyścić etui plastikowe krok po kroku:

 1. Ściągnij etui z telefonu.
 2. Użyj rozcieńczonej mieszanki niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń w ciepłej wodzie.
 3. Zanurz plastikowe etui na 5 minut do mieszanki, aby dokładnie zdezynfekować i usunąć wszelkie drobnoustroje. Przyciśnij etui od góry łyżką, tak aby całkowicie zanurzyć go pod wodą.
 4. Wytrzyj i osusz etui przy pomocy ręcznika z mikrofibry.
 5. Przed założeniem etui na telefon, upewnij się, że obudowa jest absolutnie sucha.
 6. Użyj ręcznika z mikrofibry do wypolerowania ekranu telefonu.

 

Etui jest niezbędne dla zachowania telefonu w dobrym stanie. Jednak, żeby pełniło ono dobrze swoją funkcję, nie tylko dekoracyjną, trzeba utrzymywać je w dobrym stanie. Oznacza to regularne czyszczenie. Nie tylko, kiedy pojawia się zabrudzenia. Ważna jest pielęgnacja regularna, dostosowana do tworzywa, z którego etui jest wykonane. To ułatwia korzystanie z telefonu oraz z samego pokrowca.

Autor artykułu

Katarzyna Piętka

Eekspertka w dziedzinie nowych technologii, zapalona badaczka i recenzentka akcesoriów do telefonów oraz innych gadżetów. W wolnych chwilach eksperymentuje z najnowszymi aplikacjami i testuje urządzenia, które trafią na rynek. Poza pracą, Ewelina często testuje nasze nowości sklepowe, dając cenne wskazówki. Na blogu specjalizuje się w edukowaniu użytkowników o tym, jak skutecznie chronić swoje urządzenia i przedłużać ich żywotność.


Jedna odpowiedź na "Jak wyczyścić etui na telefon?"

A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *