Jak dobrać odpowiedni kabel USB?

Nikt jeszcze nie skomentował

hand connecting the usb cable to the smart phone micro usb ss feature

Kabel USB to urządzenie, które towarzyszy nam każdego dnia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są rodzaje kabli USB? Myli się ten, kto myśli, że kable USB są jednakowe, a ich rola ogranicza się jedynie do bycia gadżetem dorzucanym w gratisie do zestawu z telefonem. Dziś bierzemy pod lupę te akcesoria i podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego kabla USB.

Spis treści:

  1. Do czego służy kabel USB?
  2. Czy każdy kabel USB ładuje tak samo szybko?
  3. Rodzaje kabli USB
  4. Jak przedłużyć żywotność kabla USB?
  5. Wnioski

 

Do czego służy kabel USB?

Kable USB jest złączem, które umożliwia przewodową komunikację między urządzeniami. Dzięki kablowi USB możemy w szybki i wygodny sposób podłączyć drukarkę, modem, myszkę, głośniki, czy klawiaturę. Dzięki kablowi USB możemy naładować baterię w smartfonie oraz przesłać pliki na przykład z telefonu na komputer.

 

Czy każdy kabel USB ładuje tak samo szybko?

Historia kabli USB sięga aż do 1996 roku. Pierwsze kable nosiły nazwę USB 1.0. W 2000 roku na rynku pojawiły się kable USB 2.0, które umożliwiają przesyłanie danych z prędkością 480 Mb/s. Jest to ogromny postęp technologiczny, biorąc pod uwagę, że pierwsza wersja kabli przesyłała dane w dwóch prędkościach- 1,5 Mb/s oraz 12 MB/s. W kolejnych latach wprowadzono do użytku kable USB typu 3.0. Ich przepustowość mierzy się w Gb/s. Najnowsza generacja USB umożliwia jednoczesne odbieranie oraz wysyłanie danych i cechuje się niskim zużyciem prądu.

c66ece6298ab84bee391ab3e4409ee7c

Nie wszystkie kable USB ładują tak samo szybko. Oprócz przepustowości znaczenie ma także długość i grubość kabla. Mówi się, że im grubszy kabel, tym mniejszy opór, co skutkuje szybszym przepływem prądu. Porównując kable zrobione z tego samego tworzywa, okazuje się, że im krótszy kabel, tym szybsza prędkość ładowania.

 

Rodzaje kabli USB

Znamy już klasyfikację kabli USB ze względu na przepustowość, jednak w codziennym użytkowaniu interesuje nas przede wszystkim ich podział ze względu na rodzaj złącza, potocznie nazywanego „końcówką”.

Kabel USB typu A

usb a v atcom 5.0m

Jest to najpopularniejszy typ wtyczki. Gruba, prostokątna końcówka kojarzy nam się z portami USB w komputerze oraz z końcem kabla od ładowania, który podłączamy do ładowarki.

 

Kabel Micro USB typu B

8372838d47f5b76959fa9c51dad5

Kwadratowa wtyczka, której używamy do podłączania drukarek oraz starszych typów monitorów. W codziennym życiu najczęściej mamy do czynienia z kablami Micro USB typu B. To właśnie dzięki nim naładujemy większość urządzeń opartych na systemie Android.

 

Kabel USB typu C

024 kabel usb usb typ c usb c 1m bialy usb 3 1

Ten typ kabli to jeden z najnowszych, ujednoliconych standardów. Cieszą się symetryczną budową, która ułatwia podłączanie. Zastępują wszystkie poprzednie typy złączy USB w nowych sprzętach elektronicznych. Podłużna końcówka o zaokrąglonych końcach znajduje zastosowanie również przy ładowaniu wielu smartfonów najnowszych generacji.

Złącze Lighting

6006359311

Ten rodzaj kabla najbardziej różni się od wszystkich pozostałych. Płaska, cienka wtyczka została zaprojektowana przez firmę Apple i służy do ładowania produktów tej marki.

 

Jak przedłużyć żywotność kabla USB?

Kluczowym aspektem wpływającym na żywotność kabla USB jest tworzywo, z jakiego został wykonany. Na rynku znajdziemy kable stworzone z PCV, TPE, nylonu oraz kevlaru.

Aby przedłużyć żywotność kabla, warto zaopatrzyć się w specjalne osłonki. W sklepie internetowym https://etuitelefon.pl są dostępne modne, gumowe osłonki chroniące końcówkę kabla przed skrzywieniem lub złamaniem. Ciekawe wzory w kształcie zwierzątek lub owoców nie tylko sprawiają, że rzadziej musimy kupować nowy kabel USB, ale również wyglądają ciekawie i modnie. Oryginalny, dobry kabel zazwyczaj jest dość drogi. Intensywne korzystanie ze smartfona skutkuje częstym ładowaniem baterii. Wielokrotne sięganie po kabel osłabia go. Zabezpieczenie najbardziej newralgicznego miejsca, czyli tego, w którym kabel łączy się ze wtyczką, sprawia, że rzadziej musimy kupować nowe okablowanie.

Hoco Kabel Usb Hoco 0.25 M Kolor Złoty

Ważnym aspektem jest też przechowywanie kabli. Źle przechowywane kable są splątane i ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Warto zainwestować w odpowiednie etui, które zabezpieczy kabel przed wewnętrznymi złamaniami. Przydatne są także organizery do kabli.

Ciekawym rozwiązaniem jest wybór wielofunkcyjnego kabla, który posiada końcówki pasujące do wielu urządzeń. Takie rozwiązanie docenią szczególnie fani porządku i minimalizmu.

Należy pamiętać, że odpowiednie dbanie o kabel USB to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Uszkodzony kabel może być przyczyną zwarcia. Właściciele zwierzaków wiedzą, jak przydatnym rozwiązaniem są maskownice do kabli. Dzięki nim nie tylko wprowadzimy porządek do naszego wnętrza, ale również unikniemy wystających przewodów i przegryzionych osłon.

Warto pamiętać również o tym, że kable wyciągamy, chwytając za złącze, a nie ciągnąc w dowolnym miejscu.

 

Wnioski

Na rynku znajdziemy różne modele kabli USB. Dobieramy je do swojego smartfona pod względem rodzaju wtyczki. Kupując kabel USB watro zwrócić uwagę na materiał, z którego go wykonano. Jeżeli nasze korzystanie z kabla nie wymaga posiadania sprzętu o dużej długości, warto sięgnąć po krótszy i grubszy kabel, ponieważ przekłada się to na szybkość ładowania. Kable USB wcale nie muszą być nudne i kupowane z konieczności. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kable w wielu wzorach i kolorach. Tęczowy, różowy, złoty, a może morski? Wybierz swój ulubiony kabel i nie zapomnij o przydatnych akcesoriach. Żywotność swojego akcesorium zwiększysz dzięki modnym osłonkom i organizerom na kable. Pamiętaj, aby nie kupować kabli niewiadomego pochodzenia, ponieważ ich skuteczność może być znikoma, a żywotność zdecydowanie zbyt krótka. Dobry, porządny kabel, z którym będziesz obchodzić się w odpowiedni sposób to gwarancja długiego, bezawaryjnego działania.


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *