Jaki kabel do ładowania iPhone?

Nikt jeszcze nie skomentował

martin engel 44zxcbdd2wq unsplash

Ładowanie baterii w smartfonie jest niezwykle istotną kwestią, która wpływa na żywotność smartfona. Wielu użytkowników zastanawia się, jaki kabel do ładowania iPhone pozwoli na utrzymanie doskonałej kondycji baterii, a przy okazji będzie dostępny w atrakcyjnej cenie. Stąd pojawia się pytanie – czy można ładować iPhone za pośrednictwem innego kabla niż ten marki Apple?

 

Jakim kablem da się naładować iPhone?

Wybierając kabel do ładowania iPhone, trzeba skupić się na dwóch zasadniczych kryteriach. Kabel powinien być dobrej jakości i posiadać złącze Lightning. Bez spełnienia pierwszego z kryteriów, ładowanie będzie nieefektywne, a bez drugiego z nich będzie zwyczajnie niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ od początku serii wszystkie smartfony marki Apple posiadają inne złącze niż urządzenia pozostałych producentów.

Lightning to złącze stosowane w produktach spod brandu Apple, które swoją premierę miało 12 września 2009 wraz z pojawieniem się na rynku iPhone 5. To specyficzne złącze składa się z ośmiu pinów. Co ciekawe, złącze jest dwustronne i może łączyć się ze smartfonem na dwa sposoby. Dzięki przewodowi ze złączem USB-C na Lightning można ładować i synchronizować nie tylko iPhone, ale także słuchawki AirPosd i AirPods Pro, iPad, iPad Touch oraz uzupełniać poziom baterii w pilocie Siri Remote.

W tym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy Lightning i USB-C to to samo?

jaki kabel do ladowania iphone

Kabel USB A ↔ Lightning do ładowania iPhone serii 5 – 14

Do tego kabla będziesz potrzebować ładowarki sieciowej z portem wyjściowym USB.

Kabel USB Typ C ↔ Lightning do ładowania iPhone serii 5 – 14

Do tego kabla będziesz potrzebować ładowarki sieciowej z portem wyjściowym USB Typ C.

Kabel USB Typ C ↔ USB Typ C do ładowania iPhone 15/15Plus/15 Pro/15 Pro Max

Do tego kabla będziesz potrzebować ładowarki sieciowej z portem wyjściowym USB Typ C.

 

Jak sprawdzić, czy kabel Lightning od Apple jest oryginalny?

Firma Apple sugeruje, aby jej klienci korzystali z oryginalnych akcesoriów certyfikowanych przez firmę. Oryginalny kabel powinien być opatrzony logiem MFi. Aby rozpoznać niecertyfikowane akcesoria, należy przede wszystkim przyjrzeć się ich opakowanie. Każdy legalny, oryginalny produkt będzie miał na opakowaniu logo Made for iPhone. Oryginalne kable poznamy również także po napisie, który umieszczany jest około 16-18 cm od złącza USB.

Istnieje kilka wersji takiego nadruku: “Designed by Apple in California”, “Assembled in Vietnam”, “Assembled in China” oraz “Indústria Brasileira”. Obok tekstu znajduje się numer seryjny składający się z 12 cyfr. Warto jednak pamiętać, że do ładowania iPhone wcale nie potrzebujemy markowego, oryginalnego kabla. Dzieje się tak, ponieważ kable ze złączem lightning, które pochodzą od innych, renomowanych producentów również doskonale radzą sobie z szybkim uzupełnieniem akumulatora, posiadają niezbędne certyfikaty, a często kosztują znacznie mniej niż produkt z logo nadgryzionego jabłka. 

certyfikowany kabel i nie

 

Co to jest certyfikat MFI

Skrót MFi możemy rozwinąć jako “Made For iPhone/ iPad/ iPod”. Jest to certyfikat bezpieczeństwa, którego udziela firma Apple w stosunku do innych producentów przewodów. Obecność certyfikatu świadczy o tym, że kabel spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa i jakości respektowane przez firmę Apple.

 

Czy można ładować iPhone nieoryginalnym kablem i ładowarką?

Nieoryginalne kable i ładowarki do iPhone kuszą użytkowników niską ceną i powszechną dostępnością. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Bez przeszkód możemy naładować baterię w iPhone za pomocą nieoryginalnej ładowarki i kabla. Warto jednak zwracać uwagę na jakość akcesoriów. Na rynku nie brakuje producentów kabli i ładowarek do iPhone, którzy oferują wysokiej jakości, bezpieczne produkty, które cechują się imponującą żywotnością przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych norm.

Należy jednak pamiętać, że nieautoryzowane akcesoria niskiej jakości mogą narażać iPhone na niebezpieczeństwo, wpływać negatywnie na kondycję baterii i sprawić, że smartfon straci gwarancję. Używanie tanich kabli i ładowarek niewiadomego pochodzenia może prowadzić do pożarów, poparzeń i porażeń prądem. W przypadku awarii spowodowanej używaniem niecertyfikowanych akcesoriów koszt naprawy spocznie w całości na użytkowniku. Co ważne, wraz z pojawieniem się systemu iOS 7, smartfony posiadają możliwość rejestrowania urządzeń, którymi były ładowane. Zasilacze z certyfikatem MFi są wyposażone w chip umożliwiający identyfikację. Nie należy natomiast obawiać się profesjonalnych produktów innych marek, które cechują się wysoką jakością i zostały wyprodukowane zgodnie z przyjętymi normami bezpieczeństwa.

Czytaj również: Jak prawidłowo ładować iPhone?

 

Czy nieoryginalny kabel psuje baterie iPhone?

Nieoryginalne produkty pochodzące ze sprawdzonego źródła, które zostały wyprodukowane przez renomowanych producentów, nie mają negatywnego wpływu na stan baterii w iPhone. Są w pełni bezpieczne, użyteczne i nadają się do codziennego użytkowania. 

jaki kabel do ładowania iphone

Należy przy tym zaznaczyć, że korzystanie z podrobionych akcesoriów Lightning niewiadomego pochodzenia, które nie posiadają niezbędnych certyfikatów i nie zostały stworzone z myślą o iPhone, może być źródłem wielu problemów, wśród których znajdziemy:

  • obniżenie kondycji baterii,
  • uszkodzenie urządzenia,
  • pożar,
  • uszkodzenie i przegrzewanie złącza,
  • brak możliwości synchronizacji i ładowania.

 

Czy do iPhone musi być specjalna ładowarka?

Jeżeli ładowarka pochodzi od znanej, szanowanej marki lub posiada certyfikat MFi, oznacza to, że można nią bezpiecznie ładować baterię w iPhone. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność i unikać kupowania podejrzanie tanich produktów o wątpliwej jakości. Warto także pamiętać o wybraniu ładowarki, która zapewni uzupełnianie poziomu baterii o odpowiedniej mocy. Sprawdź też jaką ładowarką indukcyjna do iPhone kupić?

Statystki mówią, że zdecydowana większość incydentów dotyczących wybuchu baterii w iPhone była spowodowana używaniem nieodpowiednio dobranych ładowarek i kabli, dlatego nie ma przeciwwskazań ku temu, abyśmy sięgali po akcesoria ładujące, stworzone przez innych producentów niż Apple, pod warunkiem, że postawimy na jakość i bezpieczeństwo. W pełni bezpieczne, jakościowe ładowarki do iPhone znajdują się w asortymencie sklepu EtuiTelefon.pl- zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

 

Czy każdy iPhone ma taką samą ładowarkę?

o iphone charging facebook

Modele starsze niż iPhone 11 są dostarczane w zestawie z zasilaczem o mocy 5 W. Nowsze smartfony marki Apple nie posiadają w zestawie ładowarki ani słuchawek. Zabieg ten wynika z proekologicznych działań firmy. Każdy iPhone do ładowania potrzebuje takiego samego kabla ze złączem Lightning. Różnica może polegać tylko na mocy zasilacza potrzebnej do szybkiego naładowania baterii. Jeżeli jednak smartfon jest ładowany głównie nocą i użytkownikowi nie zależy na funkcji szybkiego ładowania, można przyjąć, że każdy iPhone naładujemy za pomocą takiej samej ładowarki. Warto przy tym pamiętać, że iPhone 8 i nowsze modele zostały wyposażone w możliwość bezprzewodowego ładowania. Użytkownicy tych smartfonów mogą więc sięgnąć po ładowarki indukcyjne i zapomnieć o używaniu tradycyjnego kabla. Co więcej, wszystkie smartfony marki Apple – od iPhone 12 wzwyż – zostały dodatkowo wyposażone we wbudowane magnesy.

Dzięki technologii MagSafe ładowanie bezprzewodowe staje się jeszcze bezpieczniejsze. Ładowarki kompatybilne z MagSafe również posiadają komplet wewnętrznych magnesów. Dzięki ich przyciąganiu smartfon utrzymywany jest w stabilnej pozycji, co zapobiega przemieszczaniu się i przypadkowym upadkom z powierzchni ładowarki indukcyjnej.

 

Przeczytaj też: MagSafe co to jest, jakie iPhone mają MagSafe?

Wybierając kabel do ładowania iPhone nie musimy kierować się marką, ani ceną. Ważne jest przede wszystkim to, aby kabel był bezpieczny i posiadał odpowiednią wtyczkę. Mowa tu o złączu lightning. Istnieją dwa warianty kabli do iPhone- USB na lightning oraz USB-C na lightnin. Na czym polega różnica? Każde złącze USB służy do połączenia przewodu z kostką ładowarki. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy kabel jest kompatybilny z zasilaczem, lub zdecydować się na zakup całego zestawu. 

 

To również może być przydatne: Ładowarka MagSafe – jak działa i do których iPhone pasuje?


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *