Szybkie ładowanie telefonu, czyli Quick Charge – odpowiadamy na pytania

Nikt jeszcze nie skomentował

onur binay phqns6pwpbi unsplash

Szybkie ładowanie to obietnica komfortu, wygody i oszczędności czasu. Co zrobić, jeżeli jednak funkcja ta nie działa tak, jak powinna? Rozwiążmy najpopularniejsze problemy z szybkim ładowaniem.

 

Dlaczego moja ładowarka wolno ładuje?

Problem z wolnym ładowaniem wymaga dwojakiego podejścia. Najpierw należy sprawdzić, czy ze smartfonem jest wszystko w porządku. Jeżeli wykluczysz możliwość, że w tle działa mnóstwo aplikacji, które rozładowują baterię, możesz szukać przyczyny wolnego ładowania w ładowarce lub kablu.

Ładowarka lub kabel może ulec zniszczeniu takiemu jak obluzowanie wtyczki, lub wygięcie przewodu. Uszkodzenia mechaniczne mogą być przyczyną kłopotów z szybkim ładowaniem. Jeżeli jednak Twoje akcesoria ładujące są w nienagannej kondycji, problemu należy upatrywać w innym miejscu.

Nie każdy przewód lub zasilacz zapewnia standard szybkiego ładowania. Źle dobrane komponenty mogą być przyczyną powolnego ładowania. Kupując przewody i zasilacze ładujące, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ich moc jest dostosowana do potrzeb naszego akumulatora. Szybkie ładowanie jest możliwe od mocy 15 W.

 

Czytaj również: Czy można ładować iPhone nieoryginalną ładowarka?

 

Co lepsze Quick Charge czy Fast Charge?

Quick Charge to powszechnie znana technologia opracowana przez firmę Qualcomm. Ładowarka komunikuje się ze smartfonem poprzez piny USB Data i w zależności od poziomu baterii ładuje z następującą prędkością:

  • 12v – jeśli bateria jest bardzo słaba,
  • 9v – jeśli bateria jest 50%,
  • 5v – jeśli bateria jest powyżej 75%.

Jeżeli telefon nie odpowiada na komunikaty wysyłane przez ładowarkę, prędkość ładowania zostaje ustawiona domyślnie, czyli 5V/1A.

Pod pojęciem Fast Charge kryje się każda ładowarka telefoniczna, która może dostarczyć zasilanie o parametrach 5v 2A.

Tak naprawdę każdy z liczących się producentów smartfonów wprowadza możliwość szybkiego ładowania. Technologia wykorzystywana dla iPhone to Apple Fast Charge. Pierwszy raz spotkaliśmy się z nią podczas premiery iPhone 8. Apple bazuje na rozwiązaniu zwanym USB Power Delivery.

 

Ile amperów powinna mieć ładowarka do telefonu?

mika baumeister lak9l8vbxz0 unsplash

Podstawowym kryterium, które pozwala odpowiedzieć na powyższe pytanie, jest maksymalna dopuszczalna moc zasilania danego urządzenia. Wartości te wahają się od 10W do nawet 23 W. Popularne ładowarki telefoniczne mają od 1 do 6A. Zasady mówią jasno – moc ładowarki powinna być równa lub wyższą od dopuszczalnej mocy ładowania smartfona. Jeżeli pomnożymy przez siebie natężenie podane w amperach i napięcie podane w woltach, poznamy moc ładowarki wyrażoną w watach.

 

Jak sprawdzić czy telefon ma szybkie ładowanie?

Nakładki najnowszych systemów operacyjnych udostępniają użytkownikom informację na temat szybkości ładowania. To właśnie ten komunikat może być dla nas źródłem informacji na temat tego, czy telefon posiada szybkie ładowanie. Innym sposobem jest sprawdzenie w Internecie specyfikacji technicznej smartfona.

 

Jak przyspieszyć proces ładowanie telefonu?

Wiemy już, jak ważne dla szybkiego ładowania jest wybranie kabla i zasilacza o odpowiednim przesyle prądu. Czy można jeszcze bardziej przyspieszyć proces ładowania baterii w smartfonie? Oczywiście! Rozwiązanie jest naprawdę proste. Wystarczy zaprzestać korzystania z urządzenia podczas ładowania oraz wyłączyć zbędne aplikacje działające w tle.

 

Co daje szybkie ładowanie?

Szybkie ładowanie zapewnia użytkownikom ponadprzeciętny komfort oraz oszczędność czasu. Bateria ładuje się do pełna w krótkim czasie, co okazuje się przydatne szczególnie wtedy, kiedy spieszymy się do wyjścia i chcemy pozostać w łączności ze światem.

 

FAQ:

Co to znaczy Charge 30?

Charge 30 to nic innego jak Quick Charge 3.0. Jest to technologia pozwalająca na bardzo szybkie ładowanie baterii. Akumulator jest ładowany do pełna w bardzo krótkim czasie, a ponadto technologia płynnie dopasowuje potrzebne napięcie po to, aby chronić urządzenie przed przeładowaniem.

 

Czytaj również:


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *