Jak wybrać ładowarkę? Odpowiedz tylko na kilka pytań, aby się dowiedzieć

Nikt jeszcze nie skomentował

daniel gotteswinter uksfscrvlca unsplash

Wybór ładowarki to decyzja, która wpływa na komfort użytkowania smartfona. Istnieje tyle rodzajów i wersji ładowarek do telefonu, że wybranie tej właściwej bez zasięgnięcia fachowej porady, graniczy z cudem. Dzisiejszy wpis pomoże określić, jakiej ładowarki potrzebujesz.

 

Ładowarka sieciowa, indukcyjna, samochodowa — jakiej potrzebujesz?

Wszyscy kochają quizy, dlatego również my przygotowaliśmy krótką zabawę, która pozwoli nam określić, jaki typ ładowarki najlepiej pasuje do Twojego stylu bycia. To co, zaczynamy?

1. Gdzie najczęściej ładujesz telefon?

A. W aucie, ponieważ ciągle jestem w podróży. Rozważam już zakup kampera.
B. Wszędzie tam, gdzie jest dostęp do prądu! Nie ruszam się z domu bez kostki i kabla do ładowania.
C. Zawsze w tym samym miejscu. Uwielbiam porządek i praktyczne rozwiązania. Smartfon ładuje się na moim biurku, kiedy pracuję.

2. Jaka powinna być Twoja wymarzona ładowarka?

A. Poręczna i kompatybilna z gniazdem ładowarki w moim wozie.
B.
Standardowa. Najważniejsze, żeby kabel dosięgał do łóżka.
C. Praktyczna i wyglądająca nowocześnie.

 3. Jak organizujesz swoją przestrzeń?

A. Fotel kierowcy w odpowiedniej odległości od kierownicy, dobrze ustawione lusterka, ulubiona stacja radiowa… O to chodzi?
B.
Odnajduję się w lekkim chaosie, nie przeszkadzają mi widoczne kable, wszędzie czuję się jak w domu.
C. Cenię sobie minimalizm i idealny porządek. Ukrywam wszystkie kable, każda rzecz ma swoje stałe miejsce. Przywiązuję się do przestrzeni.

 

Jeżeli większość Twoich odpowiedzi to A.

Idealnym rozwiązaniem będzie poręczna, wygodna ładowarka samochodowa. Możesz wybrać pomiędzy standardową końcówką dopasowaną do gniazda zapalniczki lub sięgnąć po wielofunkcyjny uchwyt magnetyczny z funkcją ładowania bezprzewodowego. Sprawdź asortyment naszego sklepu i zamów wymarzoną ładowarkę. Szerokiej drogi!

uchwyt ładujący bezprzewodowo, automatyczny do kratki i na szybę, adaptery magnetyczne do ładowania przewodowego (kopia)Rmx Rcc401blk Duchwyt samochodowy do kratki z magsafe i ładowaniem indukcyjnym czarny

 

 

Wśród Twoich odpowiedzi przeważają te oznaczone literą B?

Oznacza to, że jesteś ładowarkowym tradycjonalistą. Idealnym rozwiązaniem będzie standardowa ładowarka, która składa się z kostki oraz kabla. Możesz sprawdzić zestawy zasilaczy z kablami, które czekają na Ciebie wśród asortymentu sklepu Etui Telefon. Jeżeli jesteś przywiązany do obecności kabla, sprawdź także osłonki, dzięki którym unikniesz awarii newralgicznych fragmentów przewodu, zaoszczędzisz pieniądze i wprowadzisz jeszcze więcej radości do Twojej przestrzeni.

Ładowarka sieciowa 3w1 gan 65w pd qc4.0 2x usb + usb typ cPol Pl Dudao Szybka Ladowarka Sieciowa Eu Usb Typ C Power Delivery 18w Bialy A8eu White 55647 1Ładowarka sieciowa ze złączem usb typ c 3a 35w z dwoma portami usb c i funkcją ładowania pd i qc 4.0

 

Wśród Twoich odpowiedzi przeważają te z literą C?

Doskonale się składa! Jesteś miłośnikiem innowacji i komfortu. Utrzymanie idealnego porządku ułatwi Ci fakt, że ładowarka indukcyjna posiada tylko jeden kabel, który łączy ją ze źródłem zasilania. Sprawdź, jakie funkcjonalne, nowocześnie wyglądające ładowarki mamy w swoim asortymencie. Może zdecydujesz się na wygodną, podświetlaną ładowarkę bezprzewodową, która pozwala ładować dwa urządzenia jednocześnie?

Ładowarka 4w1 iphone / apple watch / airpods / usb a, szybka 10w, srebrna   Ind Qi 15w Ip12 DŁadowarka bezprzewodowa indukcyjna 3w1 15w iphone, apple watch, airpods, biała

 

Ładowarka z funkcją szybkiego ładowanie, czy bez?

Szybka ładowarka zdecydowanie ułatwia życie użytkownikom smartfonów. Napełnianie baterii w godzinę jest naprawdę funkcjonalne. Czy można naładować każdą baterię za pomocą mocnej ładowarki? Niestety okazuje się, że jeżeli smartfon nie jest dostosowany do szybkiego ładowania Quick Charge, regularne ładowanie go za pomocą mocniejszej ładowarki, może zmniejszać żywotność akumulatora. Szybkie ładowanie baterii jest bezpieczne, kiedy zarówno smartfon, jak i ładowarka obsługują ten sam standard szybkiego ładowania. Zasada ta nie dotyczy nowoczesnych smartfonów i ładowarek, które potrafią regulować natężenie prądu potrzebne do ładowania baterii.

To może być przydatne: Szybkie ładowanie telefonu, czyli Quick Charge – odpowiadamy na pytania

 

Czy moc ładowarki ma znaczenie?

W przypadku, kiedy korzystamy z nowoczesnego smartfona i atestowanej ładowarki, moc ładowarki nie ma większego znaczenia. Firmowe, oryginalne akcesoria potrafią regulować moc prądu i dostosowywać ją do potrzeb akumulatora. Problemy mogą pojawić się, kiedy wybierzemy podejrzanie tanią ładowarkę niewiadomego pochodzenia lub gdy korzystamy ze starszego smartfona. Używanie ładowarek bez atestu o zbyt dużym natężeniu może nie tylko uszkodzić baterię w smartfonie, ale także spowodować awarię instalacji elektrycznej.

Tak jak już wspomnieliśmy, ciągłe korzystanie z opcji szybkiego ładowania może negatywnie wpłynąć na żywotność baterii.

 

Dane techniczne ładowarki, jak odczytać ich znaczenie?

Smartfony należą do grupy urządzeń elektronicznych zasilanych prądem stałym. Dwa najważniejsze parametry, które dotyczą prądu stałego to napięcie podawane w voltach oraz natężenie podawane w amperach. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniej ładowarki jest sprawdzenie oznaczeń na kostce ładującej pochodzącej od producenta. Warto sprawdzić także dane techniczne akumulatora, ponieważ czasem zdarza się, że ładowarka producenta jest znacznie słabsza, niż potrzebuje tego nasze urządzenie.

 

Jako przykład posłuży nam smartfon, który obsługuje standard ładowania Quick Charge 4.0+. Jak dobrać do niego odpowiednią ładowarkę?

Standardy ładowania prezentują się następująco:

Quick Charge 1.0 – 5 V, 2 A- moc maksymalna 10 W.

Quick Charge 2.0 – 5/9/12 V, 3/2/1,5 A- moc maksymalna 18 W.

Quick Charge 3.0 – 3,6 – 20 V, 2,6/4,6 A- moc maksymalna 18 W.

Quick Charge 4.0/4.0+ – 3,6 – 20 V, 5/9 V- moc maksymalna 18 W.

Jeżeli nasz smartfon dysponuje opcją szybkiego ładowania, powinniśmy sprawdzić czy natężenie i napięcie prądu oferowane przez kabel i ładowarkę, odpowiada wartościom potrzebnym do tego, żeby w pełni wykorzystać potencjał akumulatora.

 

Jaką ładowarkę wybrać?

Dzięki naszemu quizowi wiesz już, jakiego typu ładowarki potrzebujesz. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na ładowarkę sieciową, indukcyjną, czy samochodową, musisz pamiętać, że akumulator w telefonie pobierze dokładnie tyle prądu, jak dalece pozwolą mu kabel oraz ładowarka. Użytkownicy przy wyborze nowej ładowarki często zapominają o tym, że prędkość ładowania zależy nie tylko od kostki, ale także od samego przewodu. Zasada poprawnego ładowania mówi, że zarówno kabel, jak i zasilacz powinny umożliwiać szybkie ładowarkie. Przyjmuje się, że moc ładowarki oraz przepustowość kabla powinny być nieco wyższe niż pobór mocy smartfona. Warto przy tym pamiętać o tym, że szybkie ładowanie jest możliwe od 15W.

Wybierając ładowarkę, warto dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Możesz wybrać spośród kostek wyposażonych w wyłącznie jedno wejście lub pokusić się o zakup multifunkcyjnej ładowarki z kilkoma złączami, z czego każdy port może być dostosowany do innego urządzenia (USB-C, USB-A).

Czytaj też: Jak prawidłowo ładować iPhone?

Decydując się na zakup ładowarki indukcyjnej do iPhone, warto zastanowić się, czy zależy nam na obecności MagSafe. Wbudowane magnesy sprawiają, że smartfon ściśle przylega do ładowarki, ponieważ jest przyciągany przez jej powierzchnię. Jeżeli zależy Ci na pełnym komforcie i na możliwości swobodnego korzystania z iPhone podczas ładowania, ładowarka bezprzewodowa MagSafe będzie doskonałym wyborem. Również ładowarki samochodowe w postaci uchwytów są wyposażone w magnesy. A co jeżeli Twój iPhone nie posiada MagSafe? Nic straconego! Wystarczy zakup nowoczesnego etui, które ma wbudowane magnesy, aby cieszyć się dobrodziejstwem tej technologii.

 

To trzeba wiedzieć: Ładowarka sieciowa a indukcyjna, czym się różnią?

 

Jaki kabel do ładowarki wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, szybkość i efektywność ładowania zależy nie tylko od kostki, ale także od kabla. Wybierając kabel do ładowania, zwróć uwagę, czy posiada on typ złącza pasujący do gniazda ładowania wbudowanego w Twój smartfon. Jest kilka rodzajów złączy. Wśród najpopularniejszych znajdują się: USB – LIGHTNING, USB – MICRO USB, USB – TYP C, z czego pierwsze wpinane jest do zasilacza, zaś drugie podłącza się do smartfona. Bardzo istotną kwestią jest także przesył prądu oraz długość kabla. Warto dowiedzieć się również, czy kabel ładnie się przy zginaniu, a jeżeli tak, polecanym rozwiązaniem są osłonki chroniące kabel przed zniszczeniem. Czytaj więcej o tym jaki kabel do ładowania iPhone?

 

FAQ:

Czy ładowarka 20w niszczy baterię?

Jeżeli dostosujemy moc ładowarki do wymagań akumulatora lub posiada on opcję regulacji napięcia, ładowarka 20W w żaden sposób nie zniszczy baterii.

Co to znaczy ładowarka 1A, 2A?

Wartość określana w amperach to natężenie prądu, od którego zależy szybkość ładowania. Przykładowo USB 2.0 to ładowanie z natężeniem 0,5 A.

Czy dłuższy kabel wolniej ładuje?

Wraz ze wzrostem długości kabla, wzrasta także jego rezystancja. Oznacza to, że długi kabel będzie ładował baterie z nieco niższym natężeniem prądu.

Jakie parametry ma szybka ładowarka?

Szybkie ładowarki telefoniczne to te, które pracują z natężeniem 2-3 A i z napięciem powyżej 15W.

Od czego zależy szybkie ładowanie telefonu?

Szybkie ładowanie jest zależne od specyfikacji akumulatora oraz od typu ładowarki i rodzaju kabla.

 

Przeczytaj też:


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *