Jak wybrać idealny telefon i przedłużyć jego żywotność?

Nikt jeszcze nie skomentował

obnovlenie kak vybrat smartfon 1583524529 2 1583603359

Wybór smartfona to decyzja, która może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy dana osoba nie ma szczególnych preferencji w tym zakresie. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że producenci wprowadzają nowinki znacznie częściej niż przeciętny Kowalski wymienia urządzenie. To, co było na czasie jeszcze kilka miesięcy temu, dzisiaj zostało już wyparte przez najświeższe propozycje. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając smartfon?

Spis treści:

  • Ekran w smartfonie – wielkość i rozdzielczość
  • Aparat w telefonie – jak wybrać, aby cieszyć się doskonałą jakością zdjęć?
  • Pamięć RAM i pamięć na dane – czym się różnią i czy są ważne?
  • Wzmocniona obudowa, wodoszczelność – etui, które chroni i ciekawie wygląda
  • Zabezpiecz telefon przed upadkiem – polecane akcesoria
  • Systemy operacyjne
  • Podsumowanie

 

Ekran w smartfonie – wielkość i rozdzielczość

Jedną z istotniejszych kwestii jest wielkość wyświetlacza telefonu. Może się ona wahać pomiędzy 4 a 6,5 cala. Która opcja będzie najlepsza? W tym przypadku wszystko zależy od upodobań użytkownika oraz sposobu wykorzystywania telefonu.

  • 4 cale – to idealne rozwiązanie, jeżeli smartfon posłuży przede wszystkim do rozmów i smsów; pozwala także na wygodne przeglądanie mediów społecznościowych i posługiwanie się komunikatorami.
  • Do 5,5 cala – urządzenie sprawdzi się podczas podstawowych zadań, a dodatkowo z powodzeniem można je wykorzystać do grania w gry oraz oglądania materiałów wideo.
  • Powyżej 5,5 cali – to bardzo wiele możliwości: od czytania ebooków, przez oglądanie filmów w dobrej jakości, aż po granie w wymagające gry.

Duży ekran sprawia, że obraz jest wyraźniejszy, trzeba jednak pamiętać, że im większy smartfon, tym trudniej będzie trzymać go w ręce lub schować do kieszeni.

stekloiphone05

Większość smartfonów dostępnych na rynku wyposażona jest w ekrany o rozdzielczości Full HD. Modele bardziej zaawansowane to Quad HD oraz 2K. Wraz z liczbą wyświetlanych pikseli, wzrasta cena, dlatego na taką inwestycję decydują się przede wszystkim osoby wykorzystujące telefon do pracy z grafiką lub filmem.

 

Aparat w telefonie – jak wybrać, aby cieszyć się doskonałą jakością zdjęć?

Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania ze smartfona bez możliwości robienia zdjęć i nagrywania filmów. Obecnie nawet telefony ze średniej półki są w stanie zagwarantować przyzwoitą jakość, na poziomie około 16 Mpix i rozdzielczości Full HD. Przednie kamerki zwykle mają ten parametr niższy. Im droższe modele, tym lepsza jakość. Wiele zależy tu od osobistych potrzeb i oczekiwań.

 

Pamięć RAM i pamięć na dane – czym się różnią i czy są ważne?

Jednym z najważniejszych punktów na liście parametrów smartfona jest pamięć RAM. To od tego wskaźnika zależy płynna, szybka praca urządzenia. Im więcej pamięci operacyjnej, tym szersze są możliwości. Przykład stanowi korzystanie z bardziej zaawansowanych gier i programów oraz uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie. Smartfony ze średniej półki to około 4-5 GB pamięci. Najmocniejsze, flagowe modele poszczególnych firm oferują natomiast nawet do 12 GB.

Pamięć na dane, czyli pamięć wewnętrzna, określa, jak wiele plików i treści będzie można przechować w urządzeniu. Tanie smartfony mieszczą około 32 GB. Wartość optymalna to dwukrotnie więcej – 64 GB, zaś najlepsze modele mogą jeszcze potroić lub zwielokrotnić tę liczbę. Jeśli użytkownikowi zależy na przechowywaniu w telefonie wielu danych, na przykład zdjęć czy muzyki, warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci.

 

Wzmocniona obudowa, wodoszczelność – etui, które chroni i ciekawie wygląda

5316b325 beef 4615 be9d 67e83d3e9e28.2391596ccc2914e47b83bcac58b9efd1

Smartfon niewątpliwie powinien być wytrzymały, choć dla każdego to słowo oznacza coś innego. Producenci z reguły stawiają na obudowy wykonane ze stopów metalu i aluminium. Całkiem nieźle znoszą one upadki, choć jeśli priorytetem jest szczególna odpornoś, warto zainteresować się specjalnie wzmacnianymi modelami. Przydają się one sportowcom oraz pracującym fizycznie. Często decydują się oni także na modele wodoszczelne.

Kupując telefon, można – i warto! – od razu zaopatrzyć się w ochronne etui. Zabezpiecza ono sprzęt przed przykrymi skutkami upadków, a dodatkowo nadaje mu także ciekawy wygląd. W przypadku urządzeń o ciekawym designie, sprawdzi się futerał przezroczysty, szklany lub silikonowy, który pozwoli wyeksponować wszystkie detale.

 

Zabezpiecz telefon przed upadkiem – polecane akcesoria

Podczas zakupu smartfona warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria oferowane przez producenta lub rekomendowane przez obsługę sklepu. Które z nich są szczególnie istotne?

Do najważniejszych zalicza się niewątpliwie etui zabezpieczające, folia ochronna lub szkło hartowane. Każdy z tych elementów chroni telefon przed uszkodzeniem. Nie są one drogie, a w dalszej perspektywie pozwalają zaoszczędzić pieniądze, które zostałyby wydane na naprawę.

 

Systemy operacyjne

Kwestia systemu operacyjnego bywa tematem najgorętszych sporów pomiędzy miłośnikami Apple’a a Google’a. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Każde z nich ma wady i zalety, ostateczny wybór w dużej mierze podyktowany jest więc przyzwyczajeniami i upodobaniami użytkowników.

Oferowany przez Google’a Android to system charakteryzujący się wieloma możliwościami konfiguracji. Współpracuje z nim mnóstwo aplikacji. Bez kłopotu działają tu wszystkie platformy społecznościowe. Smartfony z Androidem dostępne są w szerokiej ofercie i dużym zróżnicowaniu cenowym. Z kolei Apple iOS jest stabilny i intuicyjny w obsłudze. System oferuje bardzo podobne funkcjonalności, choć jednocześnie pozwala na większą personalizację. Pojawia się tu jednak problem z przesyłaniem danych na komputer, gdyż smartfony Apple’a są kompatybilne jedynie z innymi urządzeniami tej firmy. Wyróżniają się także znacznie wyższą ceną i mniejszą popularnością.

Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać przed wybraniem systemu operacyjnego, nie dotyczy więc funkcjonalności, ale preferencji i aplikacji, które mają być w telefonie uruchamiane. Warto wcześniej sprawdzić ich kompatybilność.

 

Podsumowanie

Najważniejszą kwestią, wpływającą na wybór smartfona, jest jego przeznaczenie. To od sposobu korzystania uzależniona jest odpowiedź na pytanie, jaką wielkość ekranu czy pamięć wybrać. Łatwo także dopasować urządzenie do konkretnych zadań: na rynku dostępne są telefony stworzone z myślą o melomanach czy miłośnikach fotografii. Ich funkcjonalność poprawią przemyślane akcesoria.


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *