Telefon dla dziecka. Jak wybrać i zabezpieczyć urządzenie?

Nikt jeszcze nie skomentował

iphone usage header 720x720

Wybór odpowiedniego telefonu dla dziecka nie zawsze jest prosty. Rodzicom zależy przede wszystkim na funkcjonalności i bezpieczeństwie, głównemu zainteresowanemu natomiast na modnym wyglądzie i ciekawych aplikacjach. Na szczęście wszystkie te kwestie można pogodzić, dobierając odpowiedni model smartfona. Na co zwrócić uwagę? Które funkcje okażą się kluczowe? Jakie akcesoria warto dobrać do urządzenia?

Spis treści:

  • Jaki powinien być telefon dla dziecka?
  • Zabezpieczenie ekranu
  • Szkło na aparat
  • Etui – kolorowa ochrona
  • Kable USB – jak wybrać?
  • Powerbank – bądź z dzieckiem w stałym kontakcie
  • Wnioski

 

Jaki powinien być telefon dla dziecka?

Nawet jeżeli dziecko zapewnia, że będzie o swój telefon dbać, warto wybrać model odporny na uszkodzenia. Codzienny transport w szkolnym plecaku, zabawy na przerwie oraz tłumy na korytarzu sprawiają, że o upadek czy zarysowanie nietrudno. Warto zwrócić więc uwagę na smartfony wyposażone w ekran Gorilla Glass piątej generacji – kosztują one nieco więcej, ale różnica w cenie zwróci się w kontekście potencjalnej wymiany rozbitego wyświetlacza.

maxresdefault (1)

Kolejnym istotnym parametrem jest wytrzymałość baterii. Dzieci potrafią przez długi czas korzystać z ulubionej gry, co z pewnością bardzo szybko doprowadzi do rozładowania się akumulatora. Im większa jego pojemność – powyżej 4000 mAh – tym lepiej. Warto także zaopatrzyć pociechę w powerbank, o czym więcej za chwilę. Jeśli wybrany model będzie cechował się odpowiednią pamięcią RAM oraz pamięcią wewnętrzną pozwalającą na instalację gier i aplikacji edukacyjnych, jego praca będzie bardziej płynna.

Częsta motywacja prowadząca do zakupu smartfona dla dziecka to troska o jego bezpieczeństwo. W związku z tym warto pomyśleć o jeszcze dwóch elementach. Pierwszym jest blokada rodzicielska, pozwalająca powstrzymać właściciela urządzenia przed zaglądaniem na niektóre strony internetowe oraz instalacją aplikacji dla niego nie przeznaczonych. Nie zawsze oznacza to brak zaufania – często presja rówieśnicza jest na tyle silna, że kusi. Druga godna polecenia funkcja to lokalizator GPS. Połączenie telefonu dziecka ze smartfonem rodzica pozwoli w razie potrzeby szybko określić jego położenie. Znacznie zwiększa to zatem bezpieczeństwo, a rodzicowi daje poczucie spokoju i pewności.

 

Zabezpieczenie ekranu

Dzieci korzystają z telefonów w różny sposób, często mocno je eksploatując. Aby ochronić urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem innych czynników zewnętrznych, warto już na początku doposażyć je w szkło ochronne. Takie zabezpieczenie ekranu charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania, dzięki czemu niestraszne mu wnętrze plecaka. Stanowi także ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, powstałymi na skutek rzucenia czy kopnięcia szkolnego ekwipunku. Szkło pokryte jest specjalną powłoką, ułatwiającą usuwanie zabrudzeń i plam.fmt 94 24 shutterstock 212605651

Alternatywą dla szkieł są folie ochronne. Ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie urządzenia przed zabrudzeniami i powstawaniem rys. Nie ochronią jednak przed pęknięciem ekranu. Ciekawie prezentują się również etui z ramką. Wybierać można spośród różnych kolorów, dlatego dopasowanie akcesorium do gustu dziecka jest bardzo łatwe.

W każdym przypadku ważne jest jednak, aby dobrać dodatki do konkretnego modelu telefonu – tylko wówczas można liczyć na idealne dopasowanie do powierzchni wyświetlacza, a tym samym maksymalną ochronę.

 

Szkło na aparat

Szkło na telefon stanowi bardzo dobre zabezpieczenie całego urządzenia, jednak znajdujące się w nim wycięcia pomijają obiektyw aparatu. To miejsce warto ochronić dodatkowo, aby uniknąć uszkodzeń powstałych wskutek upadku czy zarysowania. Nawet niewielki ślad znajdujący się na powierzchni przeznaczonej do robienia zdjęć sprawi, że fotografia straci na jakości.

Szkło na aparat w żaden sposób nie przeszkadza w upamiętnianiu chwil z wycieczek czy czasu spędzanego wspólnie z kolegami. Jest niewyczuwalne, nie zmienia obrazu i nie zakłóca działania filtrów czy autofokusa.

 

Etui – kolorowa ochrona

iphone child

Kupując smartfon dla dziecka, warto od razu doposażyć go w etui. To niezastąpiony gadżet, chroniący przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem innych czynników zewnętrznych, a dodatkowo nadający urządzeniu niepowtarzalny wygląd. Futerały sprawiają, że telefon wolniej się niszczy. Dodatkowo są odporne na zabrudzenia i przecieranie. Niektóre modele mają dodatkową kieszonkę, w której dziecko może schować dokument lub kartę płatniczą.

Oprócz ochrony, etui na telefon dla dziecka gwarantuje także atrakcyjny wygląd urządzenia. Pokrowce dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych: od przezroczystych silikonowych case’ów po ciekawe barwy i skórzane faktury. Dodatkowym plusem jest łatwość czyszczenia takich akcesoriów.

 

Kable USB – jak wybrać?

Niezbędnym dodatkiem do dziecięcego smartfona jest również kabel USB, umożliwiający wygodne ładowanie sprzętu oraz podłączanie go do komputera. Warto także i w tym przypadku postawić na połączenie estetyki z funkcjonalnością, decydując się na długie kable w modnych barwach. Ciekawy akcent będą stanowiły kolorowe osłonki, w kształcie zwierzątek lub innych zabawnych figurek, chroniące przewody przed przypadkowym uszkodzeniem w czasie nieostrożnego odłączania.

 

Powerbank – bądź z dzieckiem w stałym kontakcie

Dzieci potrafią korzystać z telefonu naprawdę długo, wskutek czego bateria w krótkim czasie może się wyczerpać. Opcję ratunkową stanowi wówczas powerbank, czyli przenośny magazyn energii. To małe urządzenie, które bez problemu zmieści się w szkolnym plecaku. Przyda się w czasie długiego dnia lekcyjnego lub podczas wycieczki. Jednocześnie pozwoli rodzicom uniknąć stresu wynikającego z trudności w kontakcie z pociechą.

Powerbanki mają zróżnicowaną pojemność. Najczęściej dolna granica wynosi około 2000 mAh, choć bez problemu kupić można urządzenia o wartości kilkanaście razy wyższej.

 

Wnioski

Jak więc widać, kompromis pomiędzy funkcjonalnością i kontrolą rodzicielską a zabawą i ciekawym wyglądem telefonu wcale nie musi stanowić sztuki wyrzeczeń. Wystarczy tylko wybrać właściwy model i dopasować do niego ciekawe akcesoria, aby smartfon cieszył, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *