Bateria – serce smartfona. Jak przedłużyć jej żywotność?

Nikt jeszcze nie skomentował

low battery

Jedne z częstszych usterek w smartfonach to zdecydowanie te dotyczące baterii. Na szczęście są praktyczne sposoby na to, żeby uniknąć tego problemu, a także przedłużyć jej żywotność. Przekonaj się zatem, jak to wygląda w praktyce.
Bateria jest rzeczywiście sercem smartfona. Bez niej, Twoje urządzenie nie będzie właściwie funkcjonować. Jeżeli zacznie się zbyt szybko rozładowywać, istnieje ryzyko, że sprzęt nie będzie właściwie działał, a przez to nie będzie spełniał swojej funkcji. W końcu musisz mieć go zawsze pod ręką w razie takiej potrzeby. Przekonaj się zatem, w jaki sposób przedłużyć żywotność baterii!

Spis treści:

  • Odpowiedni poziom naładowania – cykle ładowania
  • Oryginalne ładowarki lub wysokiej jakości zamienniki
  • Unikanie ekstremalnych temperatur
  • Redukcja otrzymywanych powiadomień i ręczne ustawianie jasności ekranu
  • Regularne aktualizowanie systemu

 

Odpowiedni poziom naładowania – cykle ładowania

Baterie w smartfonach są niezwykle delikatną technologią, dlatego przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą się dość szybko psuć, co w dalszej perspektywie oznacza to, że konieczna będzie jej wymiana. Przede wszystkim, aby bateria działała bez zarzutu przez długi czas, konieczne jest utrzymywanie jej odpowiedniego poziomu naładowania. We współczesnych urządzeniach spotyka się baterie litowo-jonowe. Nie posiadają one efektu pamięci, co oznacza, że swobodnie można je doładowywać i nie ma to żadnego wpływu na ich zużywanie się. Jednak jest żywotność jest mierzona w cyklach ładowania. Co to oznacza w praktyce? Jeden cykl ładowania to zużycie całej pojemności akumulatora. Jeżeli jednego dnia zużyłeś 60% poziomu baterii, doładowałeś ją, a kolejnego dnia zużyłeś 40%, wtedy cykl sumuje się. Co ważne, baterie smartfonów najczęściej są sprawne przez nawet kilkaset cykli ładowania, a wszystko zależy od sposobu ich użytkowania. Zaleca się, aby nie spadał on poniżej 40% i dochodził do około 80 – 90%.

blobid1553878794921

 

Oryginalne ładowarki lub wysokiej jakości zamienniki

Zawsze lepiej jest używać oryginalnej ładowarki od smartfona, ponieważ jest to sposób na to, żeby ustrzegać się przed gwałtownymi skokami napięcia. Można oczywiście również korzystać z zamienników, jednak muszą się wyróżniać wysoką jakością wykonania. Ważne, aby spełniały parametry, jakie są wskazane przez producenta w tym konkretnym modelu sprzętu. Dzięki temu ochronisz swój telefon przed uszkodzeniem baterii. Co ważne, lepiej nie korzystać z tanich, chińskich zamienników, ponieważ mogą one nawet wywołać samozapłon smartfona!

hype ru screen sho 4mv4vo6syxyahkhergpke

Unikanie ekstremalnych temperatur

Bardzo niskie albo wysokie temperatury również nie są niczym dobrym dla Twojego smartfona. Nowoczesne telefony kiepsko znoszą zarówno mroźne zimy, jak i upalne wakacje. Najbardziej komfortowa temperatura dla tego typu urządzeń elektrycznych waha się pomiędzy 16, a 22 stopniami. Nie należy narażać go zatem na długotrwałe działanie mrozu, a także promieni słonecznych. Dla akumulatorów w szczególności niebezpieczne są temperaturę, które przekraczają 35 stopni. Lepiej również nie ładować sprzętu w pełnym słońcu. Lepiej nie używać smartfona w trakcie opalania, bez cienia, a także w trakcie przebywania na mrozie.

how to extend the battery life of your phone m

 

Redukcja otrzymywanych powiadomień i ręczne ustawianie jasności ekranu

Możesz oszczędzać swoją baterię w kilku prostych krokach. Dzięki temu przedłużysz jej działanie na jednym naładowaniu. Jest to sposób na to, żeby spowolnić naturalny proces starzenia się baterii, a tym samym sprzęt posłuży Ci przez dłuższy czas. Co możesz zatem zrobić, aby zadbać jeszcze bardziej o swój akumulator? Możesz postawić na zmniejszenie jasności ekranu, włączyć automatyczną regulację, wyłączyć odświeżanie aplikacji, które nie są dla Ciebie istotne, odinstalować rzadko używane aplikacje, a także wyłączyć moduły łączności, z których aktualnie nie korzystasz, na przykład Wi-Fi czy Bluetooth.

 

Regularne aktualizowanie systemu

Regularna aktualizacja systemu jest również prawdziwym zbawieniem dla całego smartfona, w tym również baterii. W aktualizacjach zlecanych przez producenta znajduje się wiele praktycznych i cennych udogodnień, które sprawią, że codzienna praca urządzenia będzie wydajniejsza, może on dzięki temu pobierać również mniej energii. Nie pomijaj zatem systemowych aktualizacji, a zyskasz pewność, że Twój smartfon jest bezpieczny.

Jeżeli postawisz na odpowiednią ochronę i dbanie o akumulator w Twoim smartfonie, będziesz cieszyć się znacznie dłużej funkcjonalnym urządzeniem, które posłuży Ci przez bardzo długie lata. Wykorzystaj to i stosuj się do powyższych wskazówek, a na pewno tego nie pożałujesz!

 


A Ty masz opinię o tym artykule?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *