Nawet jeżeli starasz się mieć telefon zawsze przy sobie i zawsze na oku, możesz go stracić lub może zostać narażony na inny kontakt z obcymi. Zdarza się. Ważne jest, żeby utrudnić dostęp do znajdujących się w nim danych. Jest to istotne zarówno przy kradzieży lub zgubieniu sprzętu, jak i przy codziennym stosowaniu.
Dlaczego jest potrzebne szyfrowanie danych iPhone?
Szyfrowania danych na iPhone nie można zignorować. Jest to sposób na zabezpieczenie zawartości swojego telefonu przed osobami trzecimi, niepożądanymi i tym samym niepożądanym wyciekiem prywatnych informacji. Zaszyfrowanie jest istotne, zwłaszcza gdy przesyłasz duże ilości danych przez Internet. Bez niego łatwo jest stracić gromadzone w telefonie informacje. Nie należy bagatelizować takiej możliwości ani podchodzić do niej z przekonaniem, że nie ma się w telefonie nic istotnego. Dla złodziei danych, wszystkie mogą być istotne. W końcu mając dostęp do danych w iPhone można uzyskać informacje poczty elektronicznej, ze stron na których następowało logowanie, w tym stron bankowych. Dostęp do haseł to możliwość kradzieży dalszych danych: numeru PESEL, adresu zamieszkania, numeru kont bankowych, zgromadzonych na nich środków oraz innych. Nawet kradzież posiadanych na telefonie zdjęć jest niebezpieczna, gdyż ich wykorzystanie może być bardzo różnorodne, niebezpieczne i przysparzające kłopotów.
Jak zabezpieczyć ochronę danych na iPhone?
W świetle konieczności ochraniania danych znajdujących się na iPhone warto wiedzieć, jak to zrobić. Istotne jest prawidłowe zabezpieczenie. Jedną z najważniejszych rzeczy jest hasło.
Najlepiej postawić na mocne, składające się z silnej kombinacji cyfr, liczb oraz symboli. Czterocyfrowy PIN nie jest, wbrew powszechnej opinii, dostatecznym zabezpieczeniem. Dłuższy, bardziej skomplikowany nie będzie tak łatwy do odgadnięcia. Dodatkowym zabezpieczeniem może być wymaganie hasła bez dodatkowego opóźnienia, bez ustawienia, np. 30 sekund między koniecznością jego wpisania. To nie pozwoli nikomu wykorzystać czasu na dostanie się do danych. Taka opcja jest możliwa w ustawieniach telefonu. Interesującym zabezpieczeniem dostępnym w nowoczesnych telefonach jest opcja „wymazywania danych”. Powoduje ona, że gdy hasło zostanie dziesięć razy wpisane niepoprawnie wszystko, co znajduje się w pamięci urządzenia zostanie wymazane. Decydując się na taką opcję należy dobrze zapamiętać swoje hasło, gdyż usuniętych danych nie można będzie odzyskać.
Nie pozwalaj sobie również na to, żeby na ekranie pojawiały się powiadomienia: wiadomości sms, wiadomości mailowe lub z komunikatorów. Gdy będzie do tego dochodziło, zabezpieczenie hasłem będzie mało efektywne. Wszystkie wiadomości mogą zawierać dane wrażliwe. Lepiej, żeby nie były widoczne dla nikogo. Opcja zablokowania wyskakujących powiadomień przyczyni się do dodatkowego zabezpieczenia telefonu i wycieku danych.
Jak wyłączyć szyfrowanie kopii zapasowej iPhone?
Istnieje możliwość wyłączenia szyfrowania kopii zapasowej, warto wiedzieć jak to zrobić i w razie wyższej konieczności wykorzystać.
Jedną z możliwości jest usunięcie ustawień, które dokonałeś w telefonie. Nie jest to szczególnie skomplikowane, a zacząć należy od wejścia w ustawienia w telefonie oraz wybrania odnośnika „ogólnie”. Właśnie tam znajduje się opcja resetowania, należy wybrać resetowanie wszystkich ustawień oraz potwierdzić, kiedy zapytanie o to pojawi się na ekranie. Po potwierdzeniu zostaną usunięte zarówno hasła kopii zapasowej, jak i układ ekranu, tapeta.
Innym sposobem jest wykorzystanie aplikacji np. Tenoshare 4uKey. Umożliwia ona wyłączenie szyfrowania kopii zapasowej, choć nie tylko. Pomaga w odzyskaniu zapomnianego hasła, bądź utraconych danych, co może być czasami pomocne. Żeby skorzystać z aplikacji trzeba ją pobrać, a następnie podążać za podawanymi przez nią wskazówkami.
Jakie są aplikacje do szyfrowania danych na iPhone?
Istnieje kilka aplikacji przydatnych do szyfrowania danych iPhone. Jednymi z najciekawszych są:
– TextSecure i Signal – bardzo interesująca aplikacja, która szyfruje wiadomości, dzięki czemu zarówno smsy, jak i rozmowy są bezpieczne. Aplikacja jest darmowa, łatwa w użytkowaniu, ma funkcję szyfrowania tak w stanie spoczynku, jak i tranzytu;
– Telegram – jest aplikacją bezpieczną oraz szybką, łatwą do zsynchronizowania z każdym modelem telefonu, a także z tabletami. Pozwala na wysyłanie bezpiecznych wiadomości, łącznie z zawartymi w nich plikami (filmami, zdjęciami, dźwiękami) oraz zachowywanie plików w chmurze;
– SafeTxT – jest darmowym programem zapewniającym szyfrowanie wiadomości, notatek, listy kontaktów. Ma przydatną funkcję usuwania zawartości urządzenia po jego skradzeniu;
– SMSScryptor – przydatna aplikacja, dzięki której można wysyłać zaszyfrowane, bezpieczne wiadomości drogą internetową. Nie narażają ich na przechwycenie ani nie narażają telefonu na przechwycenie wrażliwych danych, które mogłyby zostać wykorzystane przez kogoś innego;
– AlertBoot – dobra aplikacja, która potrafi szyfrować nie tylko wiadomości. Szyfruje również kontakty, listę zadań, kalendarz. Jest doskonała dla każdego, kto zdaje sobie sprawę, że kradzież urządzenia może poważnie zagrozić jego poufnym informacjom.
Nie da się przecenić istotności szyfrowania danych oraz ich zabezpieczania. W obecnych czasach dane mają niezwykłą wartość i często są wykorzystywane na niekorzyść ich właścicieli. Standardowe szyfrowanie i krótkie hasło to może być za mało, dlatego dobrze jest skorzystać z aplikacji dostępnych w sieci internetowej. Usprawniają one bezpieczne przesyłanie danych wszelkiego rodzaju, dzięki czemu są one mniej narażone na dostanie się w niepowołane ręce.