Ochrona telefonu, szczególnie wyświetlacza, jest dla użytkowników smartfonów zupełnie naturalnym wyborem. Znacznie rzadziej przypominają oni sobie jednak o konieczności zabezpieczenia również aparatu. Być może dzieje się tak dlatego, że znajduje się on w tylnej części, co daje poczucie, że standardowa obudowa go ochroni. Nic bardziej mylnego. Case lub pokrowiec ma specjalne wycięcia, które z jednej strony umożliwiają robienie zdjęć, ale z drugiej – sprawiają, że tworzywo nie stanowi bariery przed potencjalnymi uszkodzeniami.
Spis treści:
- Co obniża jakość zdjęć robionych telefonem?
- Korzyści płynące z posiadania szkła hartowanego na obiektywie kamery
- Fakty i mity – najczęściej zadawane pytania
- Jakie powinno być szkło idealne?
- Wnioski
Co obniża jakość zdjęć robionych telefonem?
Solidny aparat w telefonie to w dzisiejszych czasach norma. Możliwości współczesnych urządzeń niejednokrotnie pozwalają uzyskać profesjonalny efekt. Nie eliminuje to jednak czynników, które pogarszają jakość zapisywanego obrazu. Należą do nich chociażby błędne parametry techniczne, na przykład format zapisu zdjęć, stosowane filtry, obecność lub brak dodatkowych obiektywów. Jeśli te elementy zostaną dobrane nieprawidłowo, niekorzystnie wpłynie to na wygląd gotowej fotografii.
Niezależnie od tego, jak wysokiej klasy jest aparat i jakie wyczucie ma osoba z niego korzystająca, nie da się uzyskać dobrej jakości zdjęcia brudnym lub uszkodzonym obiektywem. Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób zapomina o regularnym czyszczeniu. Warto zaopatrzyć się w delikatną, nie zostawiającą śladów szmatkę przeznaczoną do przecierania tego rodzaju powierzchni. Warto, gdyż zanieczyszczenia i odciski palców powodują zauważalne obniżenie jakości fotografii. Przyczyniają się do negatywnego działania autofokusu i powodują, że na zdjęciach pojawiają się flary i nieestetyczne ślady, które trudno usunąć nawet podczas późniejszej obróbki w programach graficznych. Podobnie jest w przypadku zarysowań obiektywu – nawet te drobne mają znaczenie.
Korzyści płynące z posiadania szkła hartowanego na obiektywie kamery
Szkło ochronne na obiektywie kamery telefonu w zasadzie nie rzuca się w oczy. Jest dyskretne, niewielkie, a przy tym bardzo praktyczne. Cenią je przede wszystkim osoby noszące telefon w kieszeni lub torbie. W takich warunkach dochodzi do ciągłej styczności z innymi przedmiotami, co może prowadzić do powstawania zarysowań i osadzania się pyłków. Nawet małe drobinki stają się widoczne w czasie robienia zdjęcia.
O zarysowanie obiektywu nietrudno, a pozbyć się go inaczej niż poprzez wymianę elementu nie sposób. Szkło zabezpiecza przed takimi przykrymi zdarzeniami. Ułatwia także zachowanie spokoju, gdy urządzenie upadnie lub o coś uderzy.
Fakty i mity – najczęściej zadawane pytania
Na temat szkieł hartowanych na telefon krąży kilka obiegowych opinii, jednak nie wszystkie są prawdziwe. Poniżej znajduje się kilka najczęściej zadawanych pytań.
– Czy szkło psuje jakość zdjęć?
Nie. Jeśli tylko szkło zostanie odpowiednio zamontowane, w żaden sposób nie wpływa na obniżenie parametrów. Oczywiście, nadal trzeba dbać o jego czystość.
– Czy trudno kupić dopasowane szkło hartowane na aparat?
Szkła hartowane na aparat produkowane są z myślą o konkretnych modelach telefonów, dlatego ich prawidłowe dopasowanie nie jest trudne.
– Czy można założyć szkło na przedni aparat?
Istnieje możliwość zamontowania szkła na telefon z przodu w taki sposób, aby zasłaniało ono przedni aparat, a odkrywało głośnik i czujnik.
– Czy szkło może pęknąć?
Wysoka klasa twardości, na przykład 9H, oznacza, że szkło pęka tylko w ekstremalnych sytuacjach, nawet wówczas jednak nie rozpada się na ostre i niebezpieczne drobinki.
Jakie powinno być szkło idealne?
Aby szkło hartowane na aparat spełniało swoją rolę, należy je przede wszystkim odpowiednio dopasować do modelu telefonu. Każde urządzenie ma inny kształt obiektywu i przed zakupem trzeba wziąć to pod uwagę. Wystarczy porównać szkło hartowane na aparat do iPhone’a X/XS czy XR i szkło do iPhone’a 11 Pro. Dzięki właściwemu doborowi krawędzie idealnie przylegają do konturów. Montaż nie wpływa ani na jakość zdjęć, ani na działanie samego urządzenia.
Kompatybilne szkło to nie wszystko. Liczy się również jego trwałość. Jednym z ciekawszych przykładów jest wzmocnione szkło hartowane 9H na tylną kamerę iPhone’a 11 Pro. Zapewnia ono doskonały obraz i jest praktycznie niezniszczalne. W przypadku standardowego użytkowania sprawdzi się większość szkieł, gwarantujących odporność obiektywu na zarysowania i pęknięcia.
Wnioski
Szkło hartowane na aparat, obok etui ochronnego na telefon, jest najlepszym sposobem przedłużenia żywotności sprzętu i zachowania jego atrakcyjnego wyglądu. To nie tylko względy estetyczne. Przy tak intensywnym użytkowaniu – szacuje się, że przeciętny użytkownik bierze smartfon do ręki nawet 150 razy na dobę – o uszkodzenia mechaniczne nietrudno. Szkło na aparat jest także alternatywą dla osób, które nie chcą używać silikonowego etui. Całkowicie zabudowany case na telefon zniekształci obraz, zaś ten dopasowany i z odpowiednim wycięciem – w żaden sposób nie chroni obiektywu. Szkło natomiast daje taką gwarancję: nie tylko nie obniża jakości zdjęć (jest transparentne i bardzo cienkie), ale także zapobiegnie zarysowaniom, które mogłyby to spowodować.